Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / 750 Milyon 39 Proje İçin Yatırım Aldı

750 Milyon 39 Proje İçin Yatırım Aldı

Havayolu ulaştırma çalışmaları için ayrılan 750 milyon lira Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından toplamda hazırlığı devam eden 39 proje için servis edilecek. DHMİ Genel Müdürlüğü yıl içinde 4 milyar 823 milyon 895 bin lira harcama yapılacak olan projeler için çalışmalarına başladı. Bahsi geçen projelerin gerçekleşmesi için geçen yıl 1 milyar 536 milyon 796 bin lira harcanmış ve bu yılda rakam 750 milyon olarak belirlenmiştir. Havayolu ulaştırma çalışmalarının gerçekleşmesi için uygulanacak olan projelerde; Kayseri, Kahramanmaraş, Muş ve Balıkesir Havalimanları terminal binaları, Amasya Merzifon ve Malatya havalimanlarına terminal binası etüt projesi hazırlıkları başladı. Yanı sıra İstanbul Atatürk Havalimanı için protokol birinci etap yapımları sürdürülürken devlet konuk evi için de muhtelif tadilatların gerçekleşmesi sağlanacak.

Çanakkale Havalimanı için garaj bina yapımı planlanırken Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı içinse itfaiye ve garaj binası yapılması için çalışmalar sürdürülüyor. PAT saha onarımlarının gerçekleştirilmesi planlanan havalimanları ise; Ankara Esenboğa, Kars Harakani, Muğla Milas-Bodrum, Antalya, Van Ferit Melen, Trabzon şeklinde belirtiliyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde İzmir Adnan Menderes, Kastamonu, Tekirdağ Çorlu, Antalya, Erzincan, Adıyaman, Diyarbakır ve Erzurum havalimanlarında da ticari araç yolları, yağmur sularının düzgün akacağı drenaj sistemleri, tel örgüler, yolları aydınlatma sistemleri ve yapım çalışmaları da yürütülüyor. Projelerin tüm master planları hazır olurken total tutarları 347 milyon 795 bin lira olan ve de aralarında havalimanları master planlarıyla hava trafik sistemleri Ar-Ge projelerinin yer aldığu etüt projeleri için geçen yıl 68 milyon 163 bin lira harcayan DHMİ bu yıl yapılacak işler için toplamda 38 milyon 764 bin lira harcayacağını duyurdu.

İlk etap tarihi olarak 29 Ekim’in belirlendiği ve 150 milyon yolcu kapasitesi olan dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı’nın işleri içim 6 milyon 900 bin lira ayrıca harcama kalemi düşünen DHMİ, bu yıl içinde Çukurova Havalimanı üst yapısı için ihaleye girmeyi planlıyor. Bunların yanı sıra İzmir Adnan Menderes Havalimanı için depreme dayanıklılığın arttırılması için tesis yenilemeleri için 12 milyon bütçe ayrılmış olup çalışmaların devam ettiği biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir