Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Uçak Haberleri / Adana Havalimanı rekora doğru gidiyor

Adana Havalimanı rekora doğru gidiyor

Adana Havalimanı 2017 Kasım ayı sonunda açıklanan istatiksel verilere göre 2017 yılı içerisinde toplam 11 ayda 5 milyon 136 bin 263 yolcuya hizmet vererek ilk kez bu denli geniş ölçüde hizmet sunmuştur. Türk Hava yolları ve diğer firmaların arasında özellikle SunExpress hava yolu şirketinin Adana’dan hem yurt dışı hem de yurt içi seferlerine ek seferler getirmesiyle iki dev şirket bu başarıda büyük bir rol üstlenerek, Adana havalimanının sadece 11 ayda 5 milyonu aşkın yolcuyu ağırlamasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; sadece kasım ayında Adana havalimanında iç hatlarda yolcu trafiği 427 bin 241 rakamlarına ulaşırken bu sayı dış hatlarda 46 bin 128 olmak üzere toplamda 473 bin 369 yolcu ağırlanmış oldu. Yolcu trafiğinin bu denli yoğun olmasında sadece hava yolu şirketlerinin değil şehrin coğrafi konumunun da önemi büyüktür, şöyle ki; bilindiği üzere şehir hem sanayi devi olma yolunda ilerlemekte hem de Mersin, Hatay, Antalya gibi önemli merkezlere olan yakınlığı sebebiyle de dikkate değer bir geçiş noktası görevi üstlenmektedir. Nitekim yolcu trafiğindeki bu başarı sadece yolcu sayısı açısından sağlanmamış; kargo, posta ve bagajdan oluşan yük miktarı da 44 bin 87 tona ulaşmıştır.

Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı istatiksel verilere bakıldığında, Adana havalimanının yolcu trafiği açısından İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Muğla’dan hemen sonra gelerek büyük bir başarıya imza attığı görülmektedir. Kasım ayı sonunda havalimanına iç hatlarda toplamda 2864 uçak iniş kalkış yaparken, dış hatlarda bu sayı 354 olmak üzere toplamda 3218 uçak iniş kalkış gerçekleştirmiş, uçak trafiği salt yolcu taşımacılığı niteliğinde değil aynı zamanda ticari uçak trafiği şeklinde de sayıca çok fazla sefer düzenlenmiştir. Hem önemli ticari merkezlerin ortasında bulunması ve kendisinin de önemli bir ticari merkez olarak gelişme kaydetmesi hem de önemli turizm kentlerine geçiş noktasında konumunda olması nedeniyle ilerleyen yıllarda da şehrin havalimanının istatiksel olarak daha üst sıralarda yer alacağı aşikardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir