Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Adana Şakirpaşa Havalimanı Belgeseli

Adana Şakirpaşa Havalimanı Belgeseli

Adana Şakirpaşa Havalimanı, havayolu tarihimizde önemli bir yere sahiptir, zira 1937 yılında öncelikle askeri amaçlı olarak daha sonra sivil havayolu ulaşımına başlamış olup, 1956 yılından beri uluslararası uçuşlara da açılmıştır. 30 Ekim 1993 den itibaren iç – dış hatlar ve kargo ulaşımı amacıyla 24 saat üzerinden çalışmaktadır. Havalimanı Adana şehir merkezine çok yakın olup, şehir içinde denilebilir, bu sebeple limana ulaşım çok kolay ve kısa sürede yapılabilmektedir. Uluslararası havacılık teşkilatlarından IATA da ADA, ICAO da LTAF kodu ile belirlenmiştir. 10.749 m2 toplam terminal kapasitesine sahip havalimanı yaklaşık 2.500.000 m2 alan üzerine inşa edilmiştir. Özel araç ile ulaşımı çok kolay olduğundan, araç yoğunluğunu karşılamak üzere, yaklaşık 600 araç kapasiteli otoparka sahiptir.

Adana Şakirpaşa havalimanı adını, 1888 yılında Adana valisi olan Şakir Paşa’dan almaktadır. Şakir Paşa havaalanında içinde bulunduğu semte de adını vermiştir. Vali, Adana’nın sel problemini dere ıslah projeleri ile çözerek, bölgenin tarım kapasitesini arttırmış, böylece ismini ölümsüzleştirmiştir. Çukurova’nın başkenti konumunda olan Adana’da bulunan havalimanı, verimli Çukurova bölgesinin vazgeçilmez ulaşım yoludur. Bölgede turizm potansiyeli her geçen gün artan Mersin ilinin de havayolu ulaşımı, şu anda Şakirpaşa havalimanından sağlanmaktadır. Tarih ve din turizmi açısından büyük öneme sahip Tarsus ilçesine yakınlığı ile özellikle yaz aylarında turizm yoğunluğu yaşanabilmektedir.

Havalimanında yolcuların rahat ve huzurlu seyahat etmeleri için her türlü kolaylık düşünülmüştür. Limanda araç kiralama büroları, PTT, banka şubeleri, emniyet bürosu, cafeler ve vergisiz alışveriş alanı dutyfreev.b bulunmaktadır. Havalimanı hizmet kalitesini arttırma çalışmalarına da devam etmektedir. Bu amaçla yapılan düzenlemeler ile DHMİ sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından verilen Yeşil Havalimanı sertifikasını almaya hak kazanılmıştır. Böylelikle hem doğa hem insan sağlığına saygılı hizmet sunulmaktadır. Yine sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından yürütülen engelsiz havalimanı projesi kapsamında gerekli düzenlemeler yapılarak, engelli yolculara engel çıkarmayan hizmetler sunulması sağlanarak, engelsiz havalimanı sertifikası alınmıştır. Havalimanına, tüm yerli havayolu firmaları yurtiçi pek çok noktadan karşılıklı uçuş sağlamaktadır. Yurtdışı tarifeli seferleri yaz aylarında artmakla birlikte her dönem hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir