Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Adıyaman Havalimanı

Adıyaman Havalimanı

Hizmete açıldığı ilk günden günümüze kadar geçen süre içerisinde Adıyaman havalimanı tarifeli uçuşlara ev sahipliği yapan ve kendini sürekli olarak geliştiren bir havaalanı olarak tanımlanmaktadır. 22.05.1998 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlamış bir havalimanıdır. Adıyaman şehir merkezine yaklaşık olarak 22 km mesafedeki uçuş merkezinin, ulaşımı oldukça rahat bir şekilde sağlanmaktadır. Hizmete açıldığı ilk yıldan 28 Mart 2001 tarihine kadar Adıyaman/Ankara ve Ankara/Adıyaman uçak seferlerinin yapıldığı hava meydanında 2001 yılı itibariyle tarifeli uçak seferlerine ara verilmiştir. Yaklaşık olarak 4 yıl kadar süre içerisinde tarifeli uçak seferlerinin düzenlenmediği bölgede 20015 yılı itibariyle uçak seferleri yeniden düzenlenmeye başlamıştır. Bu tarihten sonra sürekli gelişim göstermeyi başarmıştır. Bunun yanı sıra günümüz itibariyle oldukça gelişmiş bir uçuş merkezi olarak ön plana çıkmaktadır.

2005 yılında Ulaştırma Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda yeniden hizmet vermeye başlayan hava meydanı, bölgesel havacılığın geliştirilmesi noktasında önem verilen Adıyaman havalimanı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Günümüzde THY’nin seferler düzenlediği havalimanından Ankara ve İstanbul’a gitmek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda bölgeden Ankara/Adıyaman ile İstanbul/Adıyaman uçak seferlerinin yapıldığı bilinmektedir. Bu durum Adıyaman halkı için oldukça önemli bir kazanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira bu havalimanı sayesinde bölgede yaşayan halkın havayolu ulaşım olanağına sahip olduğu bilinmektedir. Günümüz itibariyle havalimanın haftalık olarak uçuş seferlerinin yoğunluk kazandığı bilinmektedir. Çünkü gün geçtikçe bölgedeki halkın hava limanına olan ilgisinin arttığı da bilinmektedir. Bu durum ise doğal olarak bölgede havayolu ulaşımının gelişmesini sağlayan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde Adıyaman hava limanından haftalık olarak İstanbul’a 14 ve Ankara’ya ise yine 14 sefer düzenlenmektedir. Toplamda haftalık olarak 28 uçak seferinin düzenlendiği havalimanın gün geçtikte kendisini geliştirdiği bilinmektedir. Ülkemizde havayolu ulaşımının gelişmesine paralel olarak, Adıyaman hava meydanı hizmetlerinin de geliştiğini söylemek mümkün olmaktadır. Zira haftalık aylık ya da yıllık uçuş seferi sayısı ve yolcu sayısına bakıldığında hava meydanını tercih eden yolcu sayısının arttığı görülmektedir. Bu durum esasında hem uçak bilet fiyatlarının düşmesiyle hem de bölgedeki yaşam standardının gelişmesiyle doğrudan alakalı bir durumdur. Bu noktada Adıyaman havalimanını kullanarak uçuş seferlerine dahil olan yolcuların sayısının her geçen gün arttığını söylemek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir