Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Adnan Menderes Havalimanı Kuruluşu

Adnan Menderes Havalimanı Kuruluşu

1984 tarihinde dönemin cumhurbaşkanı Kenan Evrenin temel atmasıyla yapımına başlanmış olup, eski başbakanlarımızdan Adnan Menderes’in adı verilmiş, ekim 1987 tarihinde faaliyete geçmiştir. Adnan menderes havalimanının Toplam arazisi 8.230.945 m2dir. Havalimanı açılmadan önce gerek sivil ve gerekse askeri uçaklar için Çiğli Askeri Havaalanı hizmet vermekteydi, Çiğli askeri havaalanının yeterli kapasiteyi karşılayamadığı ve bu şehrin artık daha büyük ve güzel bir havalimanına ihtiyacı olduğu bilindiği için Adnan menderes havalimanı inşaatına başlandı.

Dönemin o an ki şartlarına uygun olarak inşa edilmiş olan havalimanı takip eden yıllarda özel havayolu şirketlerinin THY vs. gibi kurulması ve uçuşlarına başlaması nedeniyle terminal ve apron kapasite yetersizliği oluşturmaya başladı. Bu yüzden yeni dış hatlar terminali, iç hatlar terminali ve ilave apron yapımıyla söz konusu problemler çözülmüş oldu. Adnan Menderes havalimanı İzmir’e yakın oluşu ve yılların ve teknolojinin kullanımıyla hava taşımacılığının dahada tercih edilen bir seyahat türü olması dolayısıyla yolcu kapasitesini arttırmak için çalışmalarına devam etmektedir bunlardan bir tanesi 2014 yılında yapılmış olan Türkiye’nin en büyük iç hatlar terminali yapılmasıdır,45 milyon kapasiteli ek terminal sivil havacılık için gereken tüm seyahat kolaylığını sağlamaktadır.

TAV Havalimanıları Holding tarafından işletmesi yapılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın yeni iç hatlar terminalinin açılışı 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. Bu terminalin yapımından sonra yıllık yolcu kapasitesinin 45 milyon kişiye çıkması hedeflendi, yaklaşık 266 milyon Euro yatırımla hayata geçmiş olan ek Terminal’de insanların rahat ve huzurlu zaman geçirebilmesi, uçaklarını beklerken rahatça yemek yemesi, alışveriş yapması için gereken bütün alternatifler mevcut, aynı zamanda Bu terminal Türkiye’nin ilk LEED Sertifikalı terminal binası olmuştur. Adnan Menderes Havalimanının Dış Hatlar Terminali’ndeki gümrüksüz satış mağazaları TAV Havalimanları ve Unifree ortaklığıyla kurulan ATÜ Duty-Free tarafından işletilmektedir.6 havayolu iç hatlarda İzmir’i 21 noktaya doğrudan uçuşla bağlıyor. Dış hatlarda ise 34 ülkeden 87 noktadan İzmir’e uçuş gerçekleştiriliyor.Adnan Menderes Havalimanı yılda yaklaşık 10 milyon yolcuya hizmet veriyor, yeni terminalde 8 adet uçak yanaşma köprüsü yer alıyor.

Bir yorum

  1. Türkiye için çok harika bir hizmet yapılmış. İktidarı İzmir HALKI adına kutluyorum. Ülkemizin bütün illerine yapılan hizmetler için Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir