Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Aeroflot Uçak Firmasının yönetici ölü bulundu

Aeroflot Uçak Firmasının yönetici ölü bulundu

Ülkesinde para aklama ve dolandırıcılıktan 1999 yılında hüküm giymiş Aeroflat uçak firmasının eski Genel Müdür Yardımcısı Nikolai Glushkov iltica ettiği İngiltere deki evinde ölü bulundu eski yönetici boğazı sıkılarak öldürülmüş. Aeroflot uçak firmasının eski Genel Müdür yardımcılığını yapmış olan eski yönetici Pazartesi günü İngiltere New Malden semtindeki evinde işlenen bir cinayet sebebiyle ölü bulundu. İngiltere’nin polis teşkilatı olan Scotland Yard tarafından yapılan açıklamada bu ölümün normal bir ölüm olmadığı kişinin boğazının sıkılmak sureti ile öldürüldüğü ve bundan dolayı bu olayın cinayet soruşturmasına dönüştürüldüğü belirtildi. Boğazı sıkılarak evinde pazartesi günü öldürülen muhalif iş adamı Nikolai Glushkov’un 68 yaşında olduğu ve ülkesinde kaçarak İngiltere’ye iltica ettiği bilinmektedir.

Rusya’nın en büyük havayolu şirketi olan Aeroflat Eski Genel Müdürlüğünü yapmış olan Nikolai Glushkov’un Rusya’da 1999 yılında yolsuzluk ve kara para aklamadan dolayı hüküm giydiği 2004 yılında ise bu suçlamadan beraat etmiştir. Fakat yetkisini kötüye kullanması gerekçe gösterilerek 3 yıl 3 ay hapis kararı verilmiş yattığı süre göz önünde bulundurularak 2010 yılında tahliye edilmiş. 2010 yılında İngiltere’ye gelerek iltica başvurusunda bulunduğu bilinmektedir. Sonrasında 2017 yılında Aeroflat’tan çaldığı 122 milyon dolardan dolayı 8 yıla mahkum edilmiş. Gizemini koruyan olayla ilgili İngiliz Polisi mülteci iş adamının ölümüyle ilgili açıklanamayan ölüm teşhisi ile inceleme ve soruşturmayı başlatmıştır. Yapılan incelemelerde ölüm nedeni olarak kişinin boğazına uygulanan baskı olduğu tespit edilmiştir.

Bu olaydan önce yine İngiltere’nin Salisbury kentinde 4 Mart tarihinde eski Rus ajanı Sergey Skripal ve ajanın kızı Yulia zehirlenerek öldürülmüştü. Bu iki olay arasında bir bağlantı olup olmadığına dair resmi bir kanıt bulunamamıştır. Eski yöneticinin Rusya’nın Devlet Başkanı olan Putin’e muhalif olduğu ve yine kendi gibi Putin muhalifi olan Boris Berezovsky ile yakın ilişkisi olduğu bilinmektedir. Boris Berezovsky de 2013 yılında İngiltere’nin Berkshire şehrindeki evinde ölü bulunmuştu. Glushkov’un arkadaşlarından alınan ölüm haberini ilk olarak Vedemosti gazetesinin kurucusu Demian Kudryavtsev, Facebook’ta yayınladığı bir mesaj ile duyurmuştu. Cinayet araştırma ve soruşturması devam ederken muhalif iş adamının Govorit Moskva radyosuna katılan bir arkadaşı, çok yaşlı görünmeyen eski Rus yöneticinin yaşadığı yanlış hayattan dolayı AIDS’ten ölmüş olabileceğini anlatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir