Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Ağrı Ağrı-Ahmed-i Hani Havalimanı terminal

Ağrı Ağrı-Ahmed-i Hani Havalimanı terminal

Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu şehirlerine geçiş yaptığı Ağrı şehrinden farklı noktalara uçuş yapılan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı terminal binasında sunduğu hizmetleri ile yolcularının ihtiyacını karşılamaktadır. Ülkemizin en doğusunda yer alan ve tarih boyunca çok farklı sayıda kavme ev sahipliği yapmış Ağrı şehrimizde bulunan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı terminal içinde gelen giden yolcularına sunduğu hizmetleri göz doldurmaktadır. Havalimanı şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Merkeze yakın olan terminalden alana gelen yolcuların ulaşımını sağlayacak vasıta hizmetleri bulunmaktadır. 100 araçlık kapasiteye sahip otoparkı bulunan alandan özel araç ile ulaşım sağlanabildiği gibi terminalde bulunan rent a car bürolarından kiralanacak araçlar ile de sağlanabilir.

Terminal ulaşım hizmetleri arasında belli saatlerde hareket eden Havaş servisleri, ticari taksi imkanları ve belediyenin sunduğu toplu taşıma otobüsleri de bulunmaktadır. Bu vasıtalar kullanılarak alandan kolaylıkla şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. İran ile komşu olan şehrimize gelen ve giden yolcu kapasitesinin fazla olması ulaşımın kuvvetli olması ihtiyacını doğurmuştur. Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’nda terminal olarak sadece iç hatlar terminali bulunmaktadır. Yurt dışı uçuşları yapılmadığından dolayı alanda dış hatlar terminaline ihtiyaç duyulmamıştır. İç hatlar terminalinde ise Türk Hava Yolları bilet satış bürosu, bebek bakım salonu, bekleme salonu bulunmaktadır. Ayrıca uçuşunu bekleyen yolcuların rahatlıkla oturup bir şeyler yiyip içebileceği kafeler ile ihtiyaçlarını karşılayabileceği büfe bulunmaktadır.

1994 yılından yapımına başlanmış 1997 yılında hizmete açılmış olan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı bu tarihten itibaren bölge halkına hizmet vermektedir. Bölgenin iklim ve zemin şartlarının olumsuz olması, pistinin boyutlarının büyük gövdeli yolcu uçaklarına yeterli olmamasından dolayı bir dönem ulaşıma kapatılmış, gerekli bakım ve onarım işlemleri yapıldıktan sonra tekrar hizmet vermeye başlamıştır. 2011 yılında yapılan bu genişletme inşaatı sonrasında limanın yıllık yolcu kapasitesi üç milyon olmuştur. Eski adı Ağrı Havalimanı olan alan 2015 yılında değiştirilerek Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı olmuştur. Günümüzde alandan İstanbul ve Ankara’ya uçak seferleri yapılmaktadır. İstanbul ve Ankara şehirlerine gerçekleştirilen uçak seferleri Türk Hava Yolları ve Anadolujet firması ile yapılmaktadır. Her gün karşılıklı tarifleri seferler olarak gerçekleştirilen bu seferlere dönemsel olarak farklı seferler de eklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir