Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Air Berlin uçak firması sahibi kimdir?

Air Berlin uçak firması sahibi kimdir?

Ağustos 2017 tarihinde sürpriz bir kararla iflas başvurusunda bulunan Air Berlin, yolcu talebi yoğunluğu bakımından ülkesinde Lufthansa hava yolu şirketinden sonra en büyük hava yolu şirketi olup Berlin merkezli Alman firmasıdır. Yıllık 25 milyon civarında koltuk kapasitesine sahiptir. Firma Etihad Airways Partners grubundaki havayolları arasında yer almaktadır. AirBerlin hava yolu şirketinin hisseleri Frankfurt Borsasında işlem görmektedir. Bu hisselerde Etihad Airways hava yolu şirketinin % 29,1’lik bir kısmına sahiptir. Ayrıca Pegasus Havayolları’nın sahibi durumunda olan Esas Holding A.Ş.’nin de şirkette %21’lik hissesi bulunmaktadır. 2012 yılından beri Oneworld üyesi bir şirkettir. Melez bir iş modeli uygulayan Airberlin düşüş maliyetli ve network iş modellerini harmanlayarak işlerini yürütmektedir.

Büyük bir yolcu kapasitesine sahip olan firma en iyi performans gösterdiği 2010 yılında yaklaşık 40 milyona yükselmiştir. Filosu oldukça genç olan hava yolu firmasının ortalama yaşı 5,5 yıldır. Kısa menzilli uçuş hatlarının yanında firmanın Berlin – San Francisco uçuşu gibi uzun menzilli hatları da bulunmaktadır. İflas başvurusundan sonra Alman Hükümeti, Akdeniz tatil merkezlerine, Kuzey Afrika’nın önemli merkezlerinde, Kanarya Adaları ve Avrupa’daki büyü yerleşim yerlerinden 17 merkeze uçan ve taşıdığı yoğun yolcu sayısından dolayı hava yolu firmasına 150 bin Euro miktarında kredi vererek 3 ay daha hizmetine devam etmesini sağlamıştır. Yapılan yardım ile bilet alan yolcuların mağdur olmaması sağlanmıştır.

En Ünlü Havayolu Şirketlerinin Arasında Yükselmeye Devam Ediyor

Yükselişin devam ettiği 201O’lu yıllardan sonra firma 2015 yılı Nisan aylarından sonra sürekli bir biçimde yolcu kaybetmeye başlamış. Filosunu 150 uçaktan 75’e indirerek küçülttüğü 2017 yılında sektöre sunduğu uçak sayısının düşmesi ile birlikte firmanın yolcu sayısı iyice düşüşe geçmiştir. Son zamanlarda Airberlin şirketinden boşalan yeri kimin dolduracağı konusu konulmaya başlamıştır. Uçak filosunu düşürdüğü dönemlerde filosundan çıkardığı 75 uçağın 38 tanesine Lufthansa talip olmuştu. Bundan dolayı bu konuşmalarda ilk olarak gözler Lufthansa şirketine çevrilmiştir. Airberlin firmasına talip olan birçok şirket olmasına rağmen şuanda tam olarak hangi firma ile böyle bir durum olacağı belli olmayıp Alman hükümetinin işi hızlandırmak istediği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir