Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / All Nippon Airways Havayolları Kuruluşu

All Nippon Airways Havayolları Kuruluşu

Kısa adı ANA olarak da bilinen All Nippon Airways Havayolları için söylenebilinecek ilk bilgiler kuruluş merkezinin Japonya ülkesindeki Tokyo şehrinde olduğu ve dünyanın en ihtişamlı havayolları arasında adının sık sık geçtiğidir. All Nippon Airways Havayolları 1952 yılında kurulmuş olup bugün birçok lokasyona seyahat edilmesi amacı ile sürekli yenilenmekte ve çağa ayak uydurmayı sonuna kadar başarabilmektedir.

Seferler Dünya Üzerinde Pek Çok Noktada

Sadece Japonya içerisinde 50 ayrı varış noktasına ulaşabilen All Nippon Airways Havayolları, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da da kendine 41 ayrı varış noktası belirleyebilen nadir kuruluşlardan bir tanesidir. Bu markanın ilk aktarım merkezleri Tokyo Haneda Havalimanı (HND) ve Narita Uluslararası Havalimanı (NRT)’dir. Ayrıca ikinci bir aktarım merkezi olarak Osaka Kansai Uluslararası Havalimanı’nı (KIX) ve Chubu Ventrair Uluslararası Havalimanı’nı (NGO) kullanmaktadırlar. Bununla birlikte All Nippon Airways Havayolları’na bağlı olarak çalışan birçok şirketten de bahsetmek mümkündür. Örnek vermek gerekirse Ana Wings, Air Do ve Vanilla Air de dahil olmak üzere ismi tanıdık gelen birçok firma bu kurumun alt dallarını oluşturmaktadır.

Japan Airlines’ı bile ikinci sıraya atmayı başarabilen All Nippon Airways Havayolları ile dilerseniz First Class uçuşlar gerçekleştirebilir, dilerseniz de Business, Ayrıcalıklı Ekonomi ve Ekonomi sınıflarından bir tanesini tercih edebilirsiniz. Bu şirket Türk Hava Yolları ve Lufthansa Havayolları’nın da üyesi olduğu Star Alliance ailesinin en saygın üyelerinden bir tanesidir. Ayrıca 2016 yılında dünyanın en iyi 5. havayolu olma unvanını da taşımaktadır.

ANA için teknik ve net bilgiler vermek gerekirse şu anda toplamda 91 uçuş noktası bulunduğu rahatlıkla söylenebilinmektedir. Bununla birlikte 19 ayrı ülkeye uçuş gerçekleştirmektedir. Ayrıca bünyesinde barındırdığı uçakların ortalama yaşı 9 olmak ile birlikte toplamda 279 adet uçağa sahiptir. ANA, 1987 yılında özelleşmiş ve asıl kimliğini 2002 yılında edinmiştir.

Tarihindeki en büyük kazası ise 1985 yılına aittir. Bu yılda Osaka’dan Tokyo’ya doğru seferine başlayan Flight 123 uçağı, patlayıcı etki gösteren bir basınç sonucu sadece 12 dakika gibi bir sürede 505 yolcu ile 15 mürettebatın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Bir yorum

  1. Tam da bunu bekliyordum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir