Pazartesi , Eylül 27 2021
Anasayfa / Uçak Haberleri / Almanya havalimanlarında güvenlikleri artırdı

Almanya havalimanlarında güvenlikleri artırdı

Almanya havalimanlarında yaptığı yeni uygulama ile güvenlikleri artırdı ki bu uygulama güvenlik denetimleri Federal Polis Teşkilatı tarafına yapılan havalimanlarının güvenliğinin artık havalimanları tarafından yapılmasıdır. Almanya Havalimanları Birliği Başkanı Ralph Beisel’in açıklamasını yaptığı yeni uygulamaya göre havalimanlarının güvenlik kontrollerinin Federal Polis Teşkilatı’ndan alınarak havalimanlarının yönetiminin organizesine verilmiş olması havalimanlarında güvenlikleri artırdı. Almanya’da yolcular ve el bagajları başta olmak üzere havalimanlarındaki bütün güvenlik kontrollerini yapmak üzere havalimanları işletmeleri hazırlık yapmaktadır. Alman haber ajanslarına Havalimanları Birliği Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre ilk adım olarak kontrolleri yapacak olan şirketlerin seçimi yapılacak sonrasında ise seçilen bu şirketlere yetkiler verilecektir. Kontrolleri yapacak olan firmayı seçip yönetmenin güvenlik çalışmalarını daha verimli hele getireceği ifade edilmektedir.

Havalimanlarının yapacağı güvenlik şirketlerinin seçilme, yetki verilip kontrollerinin yapılması işlemi bundan öncesinde Federal Polis Teşkilatı tarafından yapılmaktaydı. Devlet tarafından havaalanlarındaki güvenliğin sağlanması için kiralanan hava güvenlik asistanlarının kontrolleri en iyi düzeyde yapmadığı bilinmektedir. Ayrıca yolcular sıklıkla yapılan üst aramalarından ve personelin nazik olmayan davranışlarından rahatsızlık duyarak şikayetçi olmaktadırlar. Beklenen verimin alınmamasından dolayı yaşanan bu rahatsızlıklar ve şikayetlerin havaalanlarına pahalıya mal olduğu bilinmektedir. Almanya Havalimanları Birliği Başkanı Ralph Beisel tarafından, güvenlik şirketlerinin devlet tarafından açılan ihaleler sonucunda seçildiği, verim elde edilemeyenler olduğu kadar işinde oldukça başarılı şirketlerinde de olduğu ifade edilmektedir. Havalimanlarındaki bu hassasiyetin nedeni ise yolcuların sıkıntısız güvenli yolculuk yapabilmeleridir.

Uygulama değişikliği gerçekleşinceye kadar havalimanlarındaki denetleme ve kontrol işlemlerinin Federal Polis Teşkilatı tarafından devam ettirileceği için herhangi bir güvenlik problemi yaşanmayacaktır. Güvenlik firmaları elemanlarını yetiştirme ve eğitmede yetersiz kalmaktadır. Firmaların personeline yeterince ilgi ve alaka göstermedikleri için de rahatsızlık gibi durumlardan dolayı görevlerini hakkıyla yerine getiremeyen çok sayıda güvenlik asistanı olduğu bilinmektedir. Rahatsızlık durumu artan asistanların sayısı uygulama değişikliliğinin gerekliliğinin bir ispatı olmuştur. Ayrıca firmaların denetim için gerekli araç ve gereç temininde yavaş davrandığı tespit edilmiştir. Beisel’e göre yeni uygulama ile modern kontrol sistemlerine geçileceği böylece yolcuların dizüstü bilgisayar, sıvı ürünlerini bagaja verilebilecektir. Almanya’da yapılan yeni koalisyon hükümetinin anlaşmaları içinde havaalanlarındaki güvenlik kontrollerinin iyileştirilmesi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir