Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Amasya Merzifon Havalimanı

Amasya Merzifon Havalimanı

Amasya merkeze 45 km, Merzifon’a 6 km mesafede yer alan Amasya Merzifon Havalimanı ilk kuruluş itibariyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan bir askeri hava üssü özelliğine sahiptir. Ancak 20 Haziran 2008 tarihi itibariyle pistlere sivil tesislerin eklenmesi sağlanmıştır. Böylece Amasya Merzifon Hava meydanı, sivil havacılık trafiğine müsait bir havalimanı özelliğine kavuşmuştur. Amasya Merzifon Hava meydanının oldukça stratejik bir coğrafyada yer alıyor olması, kısa süre içerisinde etki alanını genişletmesine neden olmuştur. Zira havalimanı, Çorum iline 63 km mesafede bulunmasıyla ön planda yer almaktadır. Durum böyle olunca bölgede yer alan bazı şehirlere de ulaşım olanağını sunulduğunu da söylemek mümkün olmaktadır. Ayrıca havalimanı günümüz itibariyle DHMI kapsamında yer alan bir hava meydanı özelliğindedir.

20 Haziran 2008 tarihinde sivil uçuşlara müsait olan bölgede iç hat seferlerinin yapıldığı bir havalimanı özelliğindedir. Tokat, Çorum ile Samsun ilinin bazı ilçelerindeki yolculara da hava yolu ulaşımı hizmeti sunabilme yeteneğinde olan bir hava meydanı özelliğine sahiptir. İlk başlarda hava meydanında haftada 3 sefer uçak seferleri düzenlenmekteydi. Ancak zaman içerisinde düzenlenen uçak seferi sayısının haftalık 4’e yükseldiği bilinmektedir. 2009 yılına gelindiğinde ise haftalık uçuş sayısının 7’ya çıktığı bilinmektedir. Bu durum hem bölge halkının uçuş seferlerine olan ilgisinin arttığını göstermektedir hem de kurumsal olarak hizmet alanını ve kalitesini geliştirdiğini göstermektedir. Zira bu sayede havalimanına olan ilgi artmış ve bu durumun doğal sonucu olarak havalimanındaki uçuş trafiğinde belirgin bir oranda artış gözlenmiş durumdadır.

Amasya Merzifon Havalimanı’nın yolcu sayısını sürekli olarak arttırıyor olması esasında havalimanının hizmet sunduğu bölgenin oldukça geniş bir bölge olmasından kaynaklanmaktadır. Zira havalimanının bulunduğu bölge çevredeki pek çok şehrin ulaşımının mümkün olduğu bir bölgedir. Bu sayede oldukça kısa bir süre içerisinde hava meydanında haftanın her günü uçak seferleri düzenlenmeye başlamıştır. Amasya Merzifon Havalimanı iç hatlara seferler düzenlenen bir yerdir. Ancak 7 Kasım 2009 tarihi itibariyle bölgeden ilk yurt dışı uçuşu da gerçekleşmiştir. Havali meydanından yapılan ilk yurt dışı seferi; Cidde’ye yapılmış olan uçuş seferidir. Bu doğrultuda havalimanının yurt dışı uçuş seferlerine müsait olduğu da bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir