Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / American Airlines Sahibi Kimdir?

American Airlines Sahibi Kimdir?

Amerikan kökenli bir şirket olan America Airlines seyahat alanında elde ettiği başarılarla adını büyük harflerle yazdırınca meraklıları tarafından sahibi kimdir kim tarafından kurulmuştur gibi sorularla tanınmak istenmektedir. Yakın zamanlarda yapılan sırlamada dünyanın en büyük turizm şirketi olarak seçilmiş American Airlines Group hakkında şirketi tanınmak isteyen herkesin zihninde sahibi kimdir sorusu başta olmak üzere birçok soru bulunmaktadır. Dünyanın en büyük turizm şirketi olan firma adını altın harfler ile sektöre kazıdığından her işinde profesyonel olarak ilerlemeye devam etmiştir. America Airlines’in birinci olduğu dünya çapında yapılan sıralamada ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu firması olan Türk Hava Yolları 23.sırada yer alarak ülkemizi onurlandırmıştır.

Çok ortaklı ve hisseli bir yapıya sahip olan American Airlines’in sahibi şu kişidir diye kesin bir cümle kurmak mümkün gözükmemektedir. Fakat şirketin kuruluşunun kökeni düşünüldüğünde sahip olarak US Airways, American Airlines ve CEO Doug Parker olarak ifade edilebilir. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin iki önemli şirketi olan American Airlines ve US Airways’ın birleşmesi gündeme gelmiş ve bunun üzerine şirketlerin yönetim kadrosu bunun üzerine görüşmeler gerçekleştirmiştir. Büyük yankı uyandıran ve yaklaşık bir yıl süren bu görüşmelerin neticesinde Airlines Group iş dünyasında boy göstermeye başlamıştır. Yani American Airlines 2013 yılında kurulan Group’un bir parçası olup yeni kurulan şirketin CEO’su olarak da Doug Parker atanmıştır.

Amerika’nın Ünlü Havayolu Firması

Merkezi Texas, Fort Worth’uda bulunan firmanın genel yetkilisi ve sahibi olarak Doug Parker gösterilebilir. 119 bin civarında çalışanı olan firma dünya genelinde 350’den fazla destinasyona uçak seferleri bulunmaktadır. Filosunda bulundurduğu 900’den fazla uçak ile dünyanın en büyük havayolu firması olarak günde dünyanın farklı noktalarındaki havalimanlarına ortalama 6700’den fazla uçuş gerçekleştirmektedir. Ciddi bir oran olan bu rakamın elde edilmesi oldukça zordur. Bu zoru başaran şirket bu başarıyı devam ettirerek daha büyük başarılara imza atmaktadır. Filo genişliği düşünüldüğünde yapılan sıralamanın başını American Airlines çekerken devamındaki sıralamayı da yine diğer Amerikan havayolları oluşturmaktadır. Delta Air Lines 800’den fazla uçağı ile ikinci olurken üçüncülüğü 721 uçak ile United Airlines almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir