Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / AnadoluJet Ne için kuruldu

AnadoluJet Ne için kuruldu

Türkiye’nin önden gelen uçak firmalarından AnadoluJet Havayolları halkın havayolu ulaşımlarına alternatif bir model oluşturmak amacı kapsamında Türk Hava Yollarının ticari marka ismiyle Nisan 2008 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Anadolu Jet Havayollarının kuruluş amaçları arasında Ankara’dan Anadolu’nun farklı noktalarına yapılacak karşılıklı sefer sayılarını ve periyodlarını artırarak halkın büyük bir kesiminin ulaşımlarında alternatif bir yöntem oluşturmak ve bu seferlerde yapılacak servislerin daha basite indirgenmesi bulunmaktadır. Ayrıca seferleri ekonomi sınıfı kapsamında düzenleyerek elde edilecek mali avantajın bilet fiyatlarına uygulanması hedeflenmiştir. Zamanla ülke içerisinde yapımı devam eden, tamamlanan ve modernizasyonu sağlanan havalimanları sayılarının da artmasıyla birlikte Ankara hattı uçuşlarında %60 civarında artış meydana gelmiş ve sefer doluluk oranları %85 gibi yüksek oranlara ulaşmıştır. Böylelikle hem halkın zamandan tasarruf etmesi anlamında önemli bir gelişme kaydedilmiş ve ulaşımda alternatif bir yöntem bulunması amacı hedefine ulaşmaya başlamıştır.

Anadolu Jet kuruluş yılında 8 uçaklık bir filoya sahip iken zamanla artan müşteri talebi ve şirket büyümesi faaliyetleri kapsamında 2010 yılında filosundaki uçak sayısı 16’ya 2015’te 30 uçağa ve günümüzde ise 33 uçağa ulaşmıştır. AnadoluJet filosunda sadece Boeing 737 uçağı bulunmaktadır. Anadolu Jet uçuşlarında Ankara Esenboğa Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanını aktif bir şekilde kullanarak buralardan Anadolu şehirlerine direkt ya da aktarmalı uçuşlar ile seferler düzenlemektedir. Bu rotalar arasında Adana, Antalya, Balıkesir, İzmir, Kars, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Mardin, Samsun, Siirt, Tekirdağ ve Trabzon gibi Anadolu’nun farklı noktaları yer almaktadır. AnadoluJet bugün toplam 67 hatta karşılıklı sefer düzenlemekte ve yurtiçi ile yurtdışında 39 havalimanına ulaşmaktadır.

Anadolu Jet faaliyetleri ile karayolu ulaşımı ile demiryolu ulaşımının üstlendiği yolcu yükünü hafifleyerek hem ekonomik tasarruf hem de zaman tasarrufu sağlanacaktır. Anadolu Jet Eylül 2008 tarihinde yurtdışı seferlerine başlamış ve ilk olarak Kıbrıs seferleri düzenlemiştir.Anadolu Jet ortak uçuşlarını şu an için sadece Türk Havayolları ile gerçekleştirmektedir ama gelecek dönemde şirket büyümesi ve sefer düzenleyeceği rotaların kapsamını artırmak amacıyla yeni oluşumlar içerisinde yer alması beklenmektedir. Anadolu Jet uçuşlarında ücretsiz bagaj hakkı servisi, özel yolcu salonları, uygun fiyatlarda araç kiralama ve otel rezervasyonu gibi hizmetler sunarak halkın daha ayrıcalıklı ve konforlu bir uçuş gerçekleştirmesi için politikalar benimsemektedir. Anadolu Jet faaliyetlerine başladığı 2008 yılından günümüze kadar yaklaşık 58 milyon yolcuya hizmet vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir