Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Rezervasyon Faydaları / Anlık Bilet fiyatındaki değişiklikler

Anlık Bilet fiyatındaki değişiklikler

Borsa gibi Anlık bilet fiyatındaki değişiklikler havayolu şirketlerinin bilet fiyatlandırma politikalarıyla ilgili olup; şirketler bilet fiyatlandırma politikası çerçevesinde birden fazla online bilet satış şirketlerine ve acentelere bilet göndermekte aynı zamanda kendi internet siteleri bünyeleri için de bilet ayırmaktadırlar. Bahsettiğimiz firmalardan bilet alırken bilet fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini fark etmekteyiz ki bu da kimi zaman uçuş için alacağınız daha uygun bir bileti kaçırmış olmanız anlamına gelmektedir. Anlık bilet fiyatlarındaki değişiklikleri kontrol altında tutmak istemeniz halinde bahsettiğimiz üç farklı bilet satın alma yolunu da kontrol etmeniz gerekecektir.

Havayolu firmaları acentelere, online bilet satış noktalarına ve kendi internet sitelerine farklı sayıda bilet ayırmaktadır, siz bir online bilet satış noktasından bilet sorguladığınız zaman alınan ek ve diğer ücretler bilet fiyatlarının yükselmesine neden olabilmektedir. Firmaların zaman zaman sadece belirli online uçak bilet firmalarına indirimli bilet dağıtmaları nedeniyle kimi zaman salt anılan online uçak bileti satış noktalarında indirimli bilet fiyatlarının bulunmasını ve diğer satış noktalarına aynı anda farklı fiyatların gözlemlenmesine sebep olmaktadır. Hatta bu durum kimi zaman online satış noktalarındaki bilet fiyatlarının havayolu firmalarının kendi internet sitelerinden daha uygun olmasına dahi neden olmaktadır.

Ani fiyat değişimlerinin bir diğer sebebi ise promosyonlu bilet sayısının uçak kapasitesine göre belirleniyor olmasıdır şöyle ki; bir uçaktaki koltuk sayısının sadece belli bir oranı promosyonlu bilet olarak satışa sürülmekte, söz konusu biletler tükendiği zaman ise kalan koltuklar diğer ücret tarifesinden satışa sunulmaktadır. Bu nedenle de aynı dakikalar içerisinde dahi aynı uçuş için ödeyeceğiniz miktar bir anda değişme gösterebilmektedir. Elbette ki anılan durum özellikle uçuş firmalarının web sitelerinden uçak bileti almaya çalışan yolcuları şaşkınlığa uğratmakta ve havayolu firmalarına söz konusu durumla ilgili pek çok şikayet iletilmektedir. Havayolu firmaları ise bu konuda yapabilecekleri bir şeyin olmadığını promosyonlu bilet sayısının bitmesinden ötürü böyle bir durumla karşılaşıldığını belirtseler de kimi zaman bilet almadan önce sadece bir saat bekleyip tekrar uçuş arattığınızda ilk aradığınız zamankinden daha uygun uçak bileti bulabilmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir