Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Antalya Gazipaşa Ne Zaman Kuruldu?

Antalya Gazipaşa Ne Zaman Kuruldu?

Ülkemizin en kalabalık şehirlerinden biri olarak bilinen Antalya ilinin Gazipaşa ilçesinde kurulan Gazipaşa havalimanı ne zaman faaliyete başladı diye soracak olursak 2009 yılından bu yana havayolu yolcu taşımacılığı hizmeti vermeye başlamıştır ve bu anlamda, ne zaman kuruldu sorusuna da yanıt buluyoruz. Gazipaşa havalimanı, hem iç hem de dış hatlarda hizmet vermektedir. Havalimanı konum olarak da Alanya merkezden 40 km uzaklıktadır. Buradan pek çok firmaların seferleri, uygun fiyatlar ile düzenlenmektedir.

Antalya’nın Nereleri Ünlüdür?

Akdeniz bölgesinde yer alan Antalya, ülkemizin beşinci kalabalık şehirlerindedir. Türkiye’nin önde gelen turizm beldelerinden olan Antalya’da yaz mevisiminde özellikle geçici göçler görülmektedir. Aynı zamanda, bölge turunçgilleri ile meşhurdur. Bölgenin temel ekonomisi tarım ve ticarete dayanır. Antalya ikliminde daha çok Akdeniz iklimi hakimdir. Burada yazlar sıcak, kışlar ise ılık geçmektedir. Şehir ulaşım açısından da pek çok alternatifler barındırmaktadır. Tramvay, taksi, halk otobüsü ve deniz otobüsleri temel taşıma araçlarıdır. Antalya ülkemizin en çok otel bulunan bölgelerindendir. Burada konaklama hizmeti de oldukça gelişmiştir. Şehirde çok sayıda otel, pansiyon ve konaklama evlerine rastalamak mümkündür. Antalya mutfağına değinecek olursak yöre mutfağında daha çok zeytinyağlı yemekler ön plana çıkar. Taratorlu piyaz, toros salatası, hülakülü çorba, tandır kebabı ve zerde temel lezzetler arasındadır. Aynı zamanda, greyfurt, portakalları ile de ünlüdür.

Antalya’da gezilecek pek çok yer vardır. Bunların başında Kaleiçi gelmektedir. Turistlerin de genellikle ziyaret ettiği yer olan Kaleiçi, hemen hemen her sokaktan denize çıkar. Burada bulunan evler, görkemli yapıları ile dikkat çeker. Kaleiçinde renkli dükkanlara, hediyelik eşya mağazalarına rastlamak mümkündür. Tarihi yapısı ile doğa harikaları arasına giren Olimpos Antik Kenti de hala yaşayan şehir olarak Antalyanın en önemli yerlerindedir. Antalya’da pek çok antik kentler bulunur. Aynı zamanda, bölgede müzeler de çoktur. Bunlardan biri de Antalya Arkeoloji Müzesi’dir. Müzede pek çok salonlar bulunmaktadır. Birinci Dünya Savaşına ait anıların sergilendiği müzede, Tanrılar Salonu, Tabiat Tarihi, İmparator Salonları gibi pek çok yerler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir