Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Antalya Havalimanı Terminal Servisleri

Antalya Havalimanı Terminal Servisleri

2 farklı dış hatlar ve 1 tane de iç hatlar terminaline sahip olan Antalya Havalimanı 1960 yılında 300 metre karelik bir alanda kurularak faaliyete geçirilmiştir. Antalya’nın turizmdeki öneminin artması ile yurt dışı uçuş sefer sayıları da buna paralel olarak artmıştır. Günümüzde sahip olduğu alan yaklaşık olarak 13 milyon metre kare civarındadır. İç hatlar terminali 36.600 metre kare yer kaplamaktadır. Yılda 9 milyon yolcunun uçuş gerçekleştirmesine imkan tanımaktadır. 32 tane check-in konturu bulunan terminalde toplamda 398 araç ve 28 tane otobüs bulunmaktadır. Tüm bu araçların sığabileceği büyüklükte de açık otoparkı hizmet vermektedir. 2 farklı dış hatlar terminali olan Antalya Havalimanı 1998 tarihinde açılmıştır ve 59.600 metre karelik bir alana sahiptir. Yılda 15 milyon yolcu transferi sağlayan dış hatlarda; 6 bagaj konveyörü, 59 check-in kontuarı, 1 adet engelli check-in kontuarı, 8 yolcu köprüsü, 56 pasaport kontuarı, 5 vize bankosu bulunmaktadır. 2005 yılında hizmete açılan 2. Dış hatlarda ise yılda 21 milyon yolcu akışı sağlanmaktadır. 74 check-in kontuarı, 60 pasaport kontuarı ve 5 adet vize bankosu bulunmaktadır.

Globalleşen ülkeler sisteminde turizmin yerinin tartışılmasına gerek yoktur. Ekonominin bel kemiklerinden olan sektörü Türkiye için canlı tutan en önemli illerden biri Antalya’dır. Sadece yurt dışından turistik amaçlı olarak ülkeye giren kişi sayısı yılda 30 milyondur. Antalya Havalimanı bu kadar çok yolcunun ihtiyaç ve beklentisini karşılamak için üstün hizmet kalitesiyle donatılmıştır. Dutyfree alanlarına sahip olan havalimanında parfüm, çikolata, cüzdan, ayakkabı, çanta, hediyelik eşya, alkol, sigara, kozmetik ürünler gibi birçok ürünü bulmak mümkündür. 1. Terminalde yer alan birçok alışveriş mağazasından dilediğiniz tercihi yaparak bir şeyler almanız mümkündür. Yanı sıra Lounge hizmeti sunan havalimanı, uçuş öncesinde her türlü aktivitenin yapılabilmesine imkan sağlamaktadır.

Yolculuğu bekleyen konukların acıktıklarında atıştırmaları için kurulmuş kafeler, restoranlar da terminalde yer almaktadır. Kahve içmek isteyen kişiler için tanınmış markaların yerleri de mevcuttur. Farklı alternatiflerle eşsiz bir yolculuk deneyimi için her şeyin bulunabileceği havalimanında uçağı beklerken konforlu şekilde zaman geçirmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir