Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Askeri ve Sivil Batman Havalimanı

Askeri ve Sivil Batman Havalimanı

Askeri ve sivil kategoride hizmet sunma kabiliyetine sahip olan Batman Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 7 km mesafede yer almaktadır. İl özel idaresi tarafından işletilmekte olan terminal binasının DHMİ Genel Müdürlüğü’ne devredilmesinden sonra pist ve diğer terminal bölümlerinde bazı tadilatlar yapılmıştır. Bu doğrultuda, yeni terminal binası, sedde istinat duvarı, mutemimler ve 3 uçak kapasitesine sahip olan Apron yaptırılarak, DHMİ bu hava meydanını işletmeye başlamıştır. Silvan yolu üzerinde yer alan uçuş merkezi, günümüz itibariyle oldukça etkin bir şekilde hizmet sunan bir havalimanı özelliğine sahiptir. Bu noktada bölge halkının yoğun bir şekilde tercih ettiği hava meydanı, Batman için gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Zira bu meydan sayesinde Batman ilinin ulaşım olanakları da oldukça gelişmiş durumdadır.

Batman Havalimanı, hem sivil hem de askeri uçuşlara müsait olan bir pist özelliğine sahiptir. Bu kapsamda havalimanının oldukça önemli bir merkez olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Ayrıca havalimanının şehir merkezine yakın olan bir bölge özelliğine sahip olması, ulaşım olanaklarını da geliştirmiştir. Zira bölgeye şehir merkezinden belediye otobüsü ile sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra hava meydanına taksilerle de ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu noktada havalimanının ulaşım olanaklarının çok olması, yolcuların uçak seferlerini tercih etmelerini de mümkün hale getirmektedir. Ülke genelinde sivil uçuşlara olan ilginin artmasına paralel olarak Batman ilinde de sivil uçuşlara olan ilginin gün geçtikçe arttığını söylemek mümkün olmaktadır. Bu durum bazı önemli kazanımları da beraberinde getirmektedir. Zira bu sayede pek çok insan oldukça konforlu bir şekilde Batman ilinden farklı şehirlere uçmaktadır.

Batman Havalimanı 29.08.2010 tarihi itibariyle DHMİ tarafından işletilmeye başlamış bir havalimanıdır. Bu doğrultuda havalimanının belirtilen tarihten sonra oldukça hızlı bir şekilde gelişim sağladığını söylemek mümkün olmaktadır. Silvan Yolu üzerinde yer alan hava meydanı, Yediyol/Batman adresinde yer almaktadır. Hava meydanı şehir merkezine yakın olması yolcular için oldukça önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Zira bu sayede oldukça çabuk bir şekilde şehir merkezinden havalimanına gelmek mümkün olmaktadır. Bu durum ise doğal olarak hem zaman açısından tasarruf sağlanmasına neden olmaktadır hem de ekonomik olarak çok daha uygun fiyatlara havalimanına ulaşımın sağlanmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir