Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Atatürk Havalimanı Belgeseli

Atatürk Havalimanı Belgeseli

Askeri amaçla İstanbul’da 1912 yılında açılan ilk hava meydanı olan Atatürk Havalimanı, 1944 yılında Amerika Birleşik Devletlerin’de imzalanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasının neticesinde hazırlıkları başlanmış, 1947 yılında yabancı şirketlerle yapılan inşaat anlaşması 1949 yılında başlamış ve 1953 yılında tamamlanarak 1 ağustos 1953 yılında Yeşilköy Hava Limanı adı altında uluslararası 05/23 pisti ve onbin m2’lik yolcu terminaliyle hizmete başlamıştır. Zamanla hava ulaşımının artması ve uçakların daha büyük ve gelişmesi sebabiyle 3 km uzunluğunda 45 m genişliğinde 17/35 pisti 1972 yılında hizmete girmiştir.

Mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun hazırladığı beşer milyonluk 4 terminal, hava kontrol kulesi yenilenen pistler 1971 yılında Yeşilköy Hava Limanı master projesi içindi. Söz konusu proje bittiğinde ayrılan dış hatlar ve iç hatlar terminalleri 29 ekim 1983 yılında hizmete girmiş ve daha da modern hale gelen hava limanı 1985 yılında Atatürk Hava Limanı adını almıştır. 1995 yılında da artan hava taşımacılığı ve charter yolcu uçakları sebebiyle C terminali işletmeye açıldı.

Atatürk Hava Limanı’nın 1944 yılında uluslararası sivil hava taşımacılığı antlaşmasıyla başlayan serüveni, tarih içerisinde yapılan yenileme ve genişleme çalışmalarına rağmen artan hava trafiği ve sivil havacılığında başlamasıyla beraber yetersiz gelmeye başlamış ve 10 Ocak 2000 yılında Yap İşlet Devret sistemiyle verilmiş, bugünkü modern terminallerine ve pistlerine kavuşmuştur. Yeni Dış Hatlar terminali yıllık 20 milyon yolcu taşıma kapasitesine ulaşmıştır. Daha sonrasın da yapılan son yenileme ve genişleme çalışmalarıyla modern yolcu bekleme alanları, otoparkları, uçak bakım hangarları ve daha birçok yenilikleriyle iç hatlar yolcu taşıma kapasitesi yıllık 12 milyon sekizyüzbin, dış hatlar terminali ise 25 milyon 500 bin seviyesine ulaşmıştır. Bu sayılarla toplam yıllık 38 milyon 300 bin yolcu taşıma kapasitesi ile Atatürk Hava Limanı dünya da iyice gelişen ve artan hava yolcu taşımacılığı ve hava kargo taşımacılığında dünyanın en önemli hava limanlarından biri olmuştur.Tüm bu modernize çalışmalarına rağmen hava trafiğinde sıkıntı yaşayan Atatürk Hava Limanını rahatlatmak için Sabiha Gökçen Hava Limanı hizmete girmiştir.

Bir yorum

  1. Yakında kapatılacağını bu havalimanının ve yenisinin nerede olacağını vesaire yazaydınız daha anlamlı olacaktı sanki bir kaç ay kaldı şunun şurasında diye belirttim yanlış anlaşılsın istemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir