Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Atlasjet Ne zaman kuruldu

Atlasjet Ne zaman kuruldu

14 Mart 2001 tarihinde Öger Holding tarafından kurulan Atlasjet ilk etapta sadece iki uçakla çalışmaya başlamıştır. İlk uçuşunu 14 Mart 2001 tarihinde gerçekleştirerek kısa zamanda filolarını büyütmeye başlamıştır. Uçuş seferlerine 2 adet Boeing B-757-200 tipi uçak ile başlamıştır. 2001 yılında üçüncü uçaklarını alan firma, 2003’te bu sayıyı dörde çıkartarak daha büyük faaliyetlere adım atmışır ve sermayesini arttırmaya başlamıştır. İç ve dış hat tarifeli uçuşlarına 2004 yılında yolculara uçakta uluslararası kalite ve konfor standartları sunmak amacıyla başlamıştır. Turizm ve havacılık dünyasındaki son gelişmelerden sonra Atlasjet Havayolları, IATA üyesi olarak ve IOSA tescilini alarak havayolu şirketi olarak büyümeye ve yoluna devam etmeye, bu doğrultuda da iç ve dış hatlarda tarifeli sefer sayısını %75 ila 80’e çıkarmaya karar vermiştir.

2004 yılının haziran ayında şirketin ruhsatı “İç ve Dış Hatlarda Tarifeli ve Tarifesiz Seferlerle Yolcu ve Yük Taşımacılığı” şeklinde genişletilmiş ve iç hatlarda tarifeli seferlere de başlanmıştır. 2004 yılında şirketin yüzde ellisi ETS Tur’a satılmış ve yönetim kurulu başkanlığına Murat Ersoy getirilmiştir. Murat Ersoy’un gelmesinden sonra şirketin yapılanmasında köklü değişikliklere gidilmiş ve dünyanın en iyi havayolu şirketleri baz alınarak yenilemeler yapılmıştır. Atlasjet, 2006 yılında hisselerde değişiklik yoluna giderek şirket hisselerinin tamamı ETS Tur’a satılmıştır. Atlasjet, bundan sonraki büyüme çalışmalarını da aynı orantıda yapmış ve her geçen yıl yeni rotaları ve yeni uçakları bünyesine eklemiştir.

2015 Şubat ayı itibariyle Atlasjet adı, Atlasglobal olarak değiştirilmiştir. Bu isim değişikliğinin en önemli sebeplerinin başında, Atlasjetin bir dünya markası olma vizyonu gelmektedir. Ayrıca, ‘Jet’ olarak anılan hava yolu firmalarının yurt dışında düşük maliyetli firmalarla özdeşleştiriliyor olması Atlasjet için de olumsuzluk oluşturmaktaydı. AtlasJet, AtlasGlobal ismi ile birlikte, potansiyelini gösterme ve küresel hedeflerine daha hızlı ilerleme hareketi içerisine girmiştir. İki uçakla başlayan bu ulaşım ağı günümüzde 26 uçağa ulaşmıştır. 35 farklı ülkede 50’den fazla noktaya sefer düzenlemekte olan Atlasglobal, Türkiye içerisinde ve Asya, Rusya, BDT Bölgesi, Orta Doğu ve Avrupa’ya tarifeli uçuşlar gerçekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir