Salı , Ekim 19 2021
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Aydın Çıldır Havalimanı

Aydın Çıldır Havalimanı

Aydın ilinin Efeler ilçesinde bulunan Çıldır Ailesinin 1956 yılında Devlet Hava Meydanları işletmesine arazi tahsisi gerçekleştirmesi ile yapımı sağlanan ve bu nedenle Çıldır adını alan Aydın Havalimanı gereken yatırımların istenen düzeyde yapılmaması ve bölgenin havayolu taşımacılığında aktif olarak kullanılmaması nedeniyle son derece atıl bir durumdadır. Çıldır havalimanı açıldığı ilk dönemlerde kısa süreli uçuşlara ev sahipliği yapsa da günümüzde Türk Havayolları şirketi tarafından uçuş akademisi olarak değerlendirilmektedir. Türk Havayolları şirketi Çıldır Havalimanında yetiştirdiği sivil pilot adaylarına gerekli tüm eğitimleri ve tip eğitimlerini de verdikten sonra kendi filosunda bu adayları ikinci pilot olarak istihdam etmektedir. Geçmiş dönemde Jandarma Genel Komutanlığı tarafından da kullanılan Aydın Çıldır Havalimanı yedek asker meydanı statüsünde bulunmaktayken Türk Havayolları şirketinin Tekirdağ Çorlu’da bulunan uçaklarını buraya taşımasıyla birlikte ve Aydın ilinin uygun iklim koşullarına da sahip olmasının etkisiyle yılda yaklaşık 350 gün eğitim yapabilme şansı ortaya çıkmıştır.

Bu gelişmelere rağmen araziyi devlete gerçek bir havalimanı yapılması ve işletilmesi amacıyla bağışlayan Çıldır ailesi, Çıldır Havalimanının ülke içerisindeki ve dışarısındaki uçuşlara elverişli bir hale getirilmesi için gereken yenileme ve modernizasyon çalışmalarının yapılmasını ve hava meydanı arazi tahsis amacına uygun bir şekilde kullanılmasını istemektedir. Bu nedenle konuyu yargı mercilerine taşıyan Çıldır ailesinin ısrarı ve Aydın ilinin son yıllarda turizm potansiyeli açısından elverişli bir konuma gelmesi ve de Çıldır Hava meydanı yurt dışı bağlantılı charter seferlerinde kullanılabilecek kadar yakın mesafede bulunması Hava meydanına uygun bir şekilde kullanılmasının sağlanma ihtimalini artıracaktır.

Çıldır Havalimanının istenen şekilde kullanılabilmesi, müşteri potansiyeli ve bölgede yakın konumda yer alan İzmir Adnan Menderes Hava Meydanı ile Muğla Dalaman Havalimanı gibi havalimanlarının ihtiyaca ne derecede cevap verebileceğiyle ilgilidir. Hava meydanı gereken yatırımların sağlanması Aydın ilinde istihdamı da artıracak ve ülke içi havayolu taşımacılığının gelişiminin de önünü açabilecektir. Gelecek dönemde yapılacak demiryolu ulaşımı ve mevcut karayolu ulaşımının da geliştirilmesi ile birlikte Çıldır Havalimanının Aydın halkının istediği dönüşüme kavuşması halinde bölgede pozitif gelişmelerin oluşması mümkün hale gelecektir. Uzun zamandır konuyla ilgili süren tartışmalardan istenen sonuca ne zaman ulaşılabileceği ile ilgili belli bir zaman diliminde bahsedebilmek mümkün olmayıp yakın gelecekte Çıldır Havalimanının geliştirilmesi sorunların çözümü adına doğru bir hamle olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir