Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Azerbaijan Havayolları Kuruluşu

Azerbaijan Havayolları Kuruluşu

Dünyanın önemli hava yolu şirketleri arasında bulunan Azerbaijan Havayolları 7 Nisan 1992 yılında ülkenin başkenti olan Bakü merkezli olarak kurulmuş ve ilk uçuşunu da aynı yıl gerçekleştirmeyi başarmıştır. Firmanın kuruluşu 1992 gerçekleşmiş ve bu tarihten itibaren hızla büyümeye başlayarak kuruluşundan kısa bir süre sonra farklı ülkelere dahi seferler yapmayı başarmıştır. Son yıllarda yapmış olduğu yatırımlar ile uçak filosunu biraz daha büyütmeyi başaran şirketin toplam uçak sayısı 24’e ulaşmıştır. Fakat yapılan çalışmalar ile söz konusu rakamın daha da artırılacağı ifade edilmektedir. Hava yolu şirketi bu uçaklar toplamda 40 kadar noktaya direkt yani aktarmasız uçuşlar yapmaktadır. Bunlar dışında farklı şirketler ile yapılan anlaşmalar kapsamında farklı noktalara da uçulmaktadır.

Merkezi Bakü’de yer alan Uluslararası Haydar Aliyev Havalimanı olan Azerbaijan Havayolları ülkemize de seferler yapmakta ve iki ülke arasında seyahat etmek isteyen kişilerin taleplerine karşılık vermektedir. Ülkemizde Ankara, İstanbul, Muğla, Trabzon ve İzmir gibi kentlere yolcu getiren firma ayrıca farklı ülkelere de yolcu taşıması yapmaktadır. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin iyi olması ve iki ülkenin birbirini adeta kardeş olarak görmesi bu seferlerin yapılmasının öncelikli nedenleri arasında bulunmaktadır. İnsanlar Türkiye’ye tatile gelebildiği gibi Türkiye’den de oraya tatile gidebilmektedir. Nihayetinde iki ülke arasında yolculuklar farklı nedenlerden dolayı yapılmakta ve firma bu yönde insanlara hizmet vermektedir.

Azerbaijan Havayolları Türkiye dışında da farklı ülkelere yolcu taşıması yapmakta ve bu kapsamda özellikle Avrupa ve Asya kıtasındaki farklı noktalara yolcu taşımaktadır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinin önemli kentlerinden olan New York’a da uçaklar yolcu taşımaktadır. Firmanın merkezi olan Bakü’de çok sayıda gezilecek yer bulunmakta ve insanlar bunları görebilmek için uzak yerlerden buraya gelmektedir. Hazar Denizi kıyısında olan kentte doğal güzelliklerin sayısı da bir hayli fazladır. Tarih boyunca Asya ile Avrupa arasındaki geçiş noktalarından birisi olan Azerbaycan’a farklı medeniyetler hakim olmuş ve buraya farklı eserler bırakmıştır. Son olarak ise Rusya himayesinde kalan ülke yakın zamanda bağımsızlığını kavuşarak özgür bir ülke olmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir