Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Balıkesir Koca Seyit Havalimanı Terminali

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı Terminali

1997 yılında tamamlanarak Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğüne devredilmiş olan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı kapladığı alan içinde iç hatlar terminali ve dış hatlar terminali olmak üzere iki terminale sahiptir. İlk uçuş trafiğine 1997 yılında başlamış olan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı sahasında 2008 yılında genişletme ve büyütme çalışmaları başlatılmış ve bütün binaları ile terminali yenilenerek yeniden hizmete açılmıştır. Toplam kullanım alanı 23.600 metrekare olan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nda iç hatlar terminali ile dış hat terminali, 2278 metrekarelik kullanım alanı olan check-in salonunu ortak kullanmaktadır. Bu alanda 21 adet check-in bankosu, gelen yolcu karşılama, giden arınmış salonu ve bekleme salonu bulunmaktadır.

Balıkesir’den ülkemizin farklı noktalarına seyahat eden yolcuların kullandığı iç hatlar terminalinde, 2 adet havayollarının bilet satış bürosu, 2 adet hediyelik eşya satış mağazası bulunmaktadır. Bunların yanında yolculuğa başlamadan kahve veya çay içmek isteyenler için bir adet kafeterya ile uçak içinde lazım olabilecek ürünlerin de satıldığı 1 adet de büfe bulunmaktadır. İç hatlar terminalinde alandan şehir merkezine ulaşımı kolaylaştıran 5 adet araç kiralama bürosu vardır. Bu bürodan kiralanan araçlar ile veya alanın yolcu servisleri kullanılarak ulaşım sağlanabilir. Alanın yolcu servisleri Edremit, Altınoluk, Ayvalık, Sarımsaklı güzergahında işlemektedir. Ayrıca 7 gün 24 saat hizmet veren ticari taksiler ve belediyenin toplu taşıma otobüsleri de ulaşım için güzel tercihlerdir.

Dış hatlar terminalinde ise 3 adet bilet satış ofisi, 2 adet hediyelik eşya satış alanı, 3 adet büfe, 1 adet kafeterya ve 4 adet araç kiralama ofisi bulunmaktadır. Hava meydanı 19 Haziran 2010 tarihinde Geçici Hudut Kapısı olarak ilan edilmiştir. Hudut kapısı olması ile birlikte alanın sahası uluslar arası uçuşlara açılmıştır. Günümüzde dış hatlar terminalinde Germania Airlines havayolu firması yurt dışına tarifeli uçak seferleri düzenlemektedir. Balıkesir şehri ve ilçeleri turizm bakımından zengindir. Bu zenginlikleri gezmeye ve görmeye ülkemizin farklı noktalarından gelmek isteyenler Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Pesagus Havayolları firmalarını kullanmaları gerekmektedir. Havalimanının adı 2012 yılında yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Balıkesir Koca Seyit Havalimanı olarak değiştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir