Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Bekleme salonlarında uyumak serbest mi

Bekleme salonlarında uyumak serbest mi

Havalimanlarının bekleme salonlarında uyumak yasal olarak mevzuata ve izne bağlı değildir, tamamen Havalimanının inisiyatifine kalmış bir durum olan uyuma durumu eğer gerçekten uçağınız rötar yapmış ise ya da uçuş saatinize çok süre varsa çok dikkat çekmeden uygulayabileceğiniz bir tercihtir.Bazı havalimanları uyumak için uygun alanlara sahipken bazıları ise koltuklara ve uyuma ,konaklama alanlarına sahip değildir.Bu durumda tamamen havalimanının kapasitesi ve güvenlik derecesi ile ilgili bir durumdur. Büyük havalimanlarında apronlarda ki yoğunluktan ya da uçakta ki teknik bir takım hatalardan kaynaklı gecikmeler çokça yaşanmaktadır, bu durumda 6-7 saatlik rötarlarda yapılan en mantıklı şey uyumak olacaktır.

Havalimanların da uyurken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır öncelikle biletiniz yoksa ve otel yerine orda zaman geçirmek için uyuyorsanız ve bu durum görevlilerin dikkatini çektiyse şüpheli hareketleriniz varsa, havalimanı güvenliği tarafından sorgulanmanız mümkün, çünkü havalimanları güvenliğin en üst düzeyde olması gereken yerlerdir. Kapalı alada sigara içmeye kalktıysanız ya da insanları rahatsız edecek hareketlerde bulunduysanız, uyumanız asla mümkün değildir çünkü mutlaka güvenlik görevlileri tarafından uyarılırsınız. Halka açık olan yemek tüketim alanlarında self-servis restoranlarda el bagajınızı başınızın altına koyarak uyumanız mümkün genellikle bu alanlarda ki görevliler, yolcuları uyuma konusunda rahatsız etmemektedir. Burada dikkat etmeniz gereken durum bagajlarınızı çalınmayacak şekilde muhafaza etmenizdir.

Havayolu şirketi kendisinden kaynaklı tüm gecikmeler için yolcularını uyumaları için kendi belirledikleri alanlara yönlendirmektedir. Her havayolu şirketinin bu gibi durumlarda yolcularını konaklatmak için hazırladığı alanları mevcuttur, yasal olarak tüm müşterilerinin hakkıdır. Bu alanlarda koltuklar genellikle arkaya doğru yatmakta, yolculara battaniye ve göz bandı verilmektedir fakat bu her havalimanında mümkün değildir çükü bazı havalimanları kalabalık olduğu için o kapasitede alanlara yolcuları sokmaları pek mümkün olamamaktadır. Bazı durumlarda da havalimanının m2 küçüklüğü özelliğinden dolayı küçük olması ile böyle alanlar şirketlere tahsis edilememekte ve yolcular kendi imkanları ile üzerine oturacak ya da uyuyacak alanlar bulmak zorunda kalmaktadır. Bulunduğunuz havalimanının özelliklerini de gözeterek check in yaptırdıktan sonra artık biletinizin sorgulanmayacağı alanlarda insanları rahatsız edecek düzeyde hareketlerden kaçınarak uyumanız mümkündür. Havalimanlarında ki anonsların yüksekliğine karşı da rahatsız olmadan uyumayı başarabilmek te kolay olmuyor bu konu da da dikkatli olmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir