Pazartesi , Eylül 27 2021
Anasayfa / Rezervasyon Faydaları / Bilet fiyatları neden değişiyor

Bilet fiyatları neden değişiyor

Seyahat severlerin ve uzak yolculuk yapacakların yakından takip ettiği bir şey olan uçak bileti fiyatları pahalılık yüzünden günümüzden 5 – 10 yıl öncesine kadar dahi uzak bir ihtimali sadece. Gelişen teknoloji, uçak firmalarının artmasıyla beraber yarış ortamıyla birlikte bilet fiyatları ucuzladı ve uçuşlarda kaliteli hale gelmeye başladı. Bilet fiyatlarının nasıl belirlendiği hakkında ilgili mecralarda birbirleriyle çelişen yüzlerce bilgi bulunmakta. Ancak doğru cevap, neden uçaktaki yolcuların birbirinden farklı fiyatlar ödemesi ve aynı uçuş için değişik ücretlendirmeler olması tamamen havayolu şirketinin stratejileriyle ilgili bir durum. Havayolu şirketlerinin en nihai hedefi yurt içi olsun yurt dışı olsun uçağını tam kapasite dolu bir halde uçurmak.

Bayram dönemlerinde herkesin birbirine benzeyen planlar yapması yani bu özel tarihlerin herkes tarafından biliniyor olması ilgili tarihteki uçak biletlerine rağbetin artacağı anlamına geliyor. Bu tarihlerde bilet fiyatları normalinden 2 – 3 kat fazlasına çıkabilmektedir. Bu yüzden yapılması gereken eğer tatil yapabilme aralığımız esnekse yoğun tatil dönemlerinin dışında planlanmalı. Örneğin Ramazan bayramı ve sömestr tatilleri örnek olarak verilebilir.İnternetteki uçak bileti satın alınabilen sitelerde de zaman zaman fiyatlar birbirinden farklı olabilmektedir. Havayolları şirketleri diğer online satış kanallarına ve acentelere sınırlı sayıda dağıttığı biletlerin fiyatlarında da farklılık görülmektedir. Bu sitelerde yapılan alışverişlerde, yani online bu hizmeti veren bilet satış sitelerinde, ek hizmet ve diğer ücretler gibi masraflar fiyatların yükselmesine yol açmaktadır.Hatta kimi zamanlarda bu online uçak bileti sitelerindeki biletler, kendilerine özel indirimler sebebiyle, ilgili firmanın kendi sitesindeki bilet fiyatından daha ucuza gelebilmektedir.

Uçak bileti fiyatına etkinin en önemli sebeplerinden biriside havayolu şirket seçimidir. Turkısh Airlines, Qatar Airways ve Sİngapore Airlines gibi uçuş kalitesi ve konforu yüksek firmaların ilgili hizmetleri vermek için yaptığı yatırımların fazla olması sebebiyle, bu hizmetler çak biletlerine de yansımaktadır. Benzer şekilde tercih ettiğimiz havaalanı çok tercih edilen aktif bir havaalanıysa daha fazla ödeme yapılma ihtimali daha fazla. Aslına bakılırsa uçak bileti fiyatları herhangi bir gün de düşüp yükselebilir. Buna uçak firması kendisi doluluk oranına göre karar verir. Genelde 3 hafta öncesinden yükselme eğilimine girmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir