Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Borajet Uçak Firması

Borajet Uçak Firması

Borajet Havayolları 2008 yılında kurulmuş olup Bölgesel Havayolu kavramının Türkiye’deki ilk ve tek örneği olma niteliği taşımaktadır. Ayrıca Türkiye’nin ilk kısa mesafeli uçuş belgesini alan firmadır. Bu sayede kısa mesafeli uçuşlarda en çok tercih edilen hava yolu şirketi olmuştur. Embraer E190 modeli uçak, Embraer E195 modeli uçak, Bombardier Global XRS ve Hawker 900 XP modeli uçak modelleri ile yolcularına uçuş hizmeti sağlayan firma son dönemde eskiden kalma pervaneli uçak modellerini satarak filosunu yenilemiştir. 3 ve 13 yaş arası çocuk yolcuların kimlik belgelerini yanında bulundurmaları halinde yüzde yirmi indirimli olarak bilet alma imkanı bulunmaktadır.

36. haftasının sonuna ulaşmamış hamile yolcuların ise yedi günden eski olmamak üzere doktor raporu ile seyahat edebilmeleri mümkün olmaktadır. 36. Haftasını geçen hamile yolcuların doğurma riski taşıdıkları için hiçbir şekilde yolculuk yapma imkanı bulunmamaktadır. Engelli yolcular içinse, yardımcı personel aracılığıyla tekerli sandalye hizmeti verilmektedir. Bora Jet, 22 Nisan 2010 tarihinde T.C. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden aldığı ruhsatla Türkiye’de dolmuş uçak taşımacılığı yapacak ilk şirket olmuştur. Yurt içine ve yurt dışına seferler düzenleyen Borajet, Türkiye’de Adana, Ankara, Adıyaman, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Hatay, İstanbul (SAW), Kahramanmaraş, Kayseri, Muğla, Sinop, Siirt, Trabzon, Tokat ve Uşak’a, yurt dışında ise Yunanistan, Fransa, Lübnan ve KKTC’ye düzenli olarak sefer gerçekleştirmektedir.

2016 yılında SBK Holding’e (Sezgin Baran Korkmaz Holding) satılan Borajet, 24 Nisan 2017 itibariyle uçuşlarına ara verdiğini açıklamıştır. Daha önce sattığı biletleri Türk Hava Yolları’na yönlendirdiğini duyurarak yaklaşık 208 çalışanının da işten çıkarılacağını belirtmiştir. Konu ile yapılan açıklamada dünyanın en büyük hava limanı olma hedefini taşıyan İstanbul 3. havalimanında çok daha iyi bir hizmet verme hazırlığı içerisinde olduklarını belirtmiştir. Yeni uçuş rotalarının ve planlarının yapılacağı, filosundaki bazı uçaklarda bulunan teknik sorunların giderilerek müşteri memnuniyetinin daha da arttırılacağı ile ilgili açıklamalar yaparak uçuşlara ara vermiştir. Şirketin kapatılması gibi bir durumun olmadığını belirten Korkmaz, filosuna 6 yeni uçak daha ekleyerek Şubat 2018’de uçuşlara yeniden başlanılacağını söylemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir