Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Bursa Yenişehir Havalimanı Tanıtımı

Bursa Yenişehir Havalimanı Tanıtımı

Yunuseli semtinde yer alan Bursa Yenişehir Havalimanının büyük yolcu uçaklarının iniş-kalkışına elverişli bir yapıya sahip olmaması nedeniyle Yenişehir Havalimanı’na ihtiyaç duyulmuştur, Bu bağlamda Yenişehir ilçesinin 10 km uzaklığında bulunan Hava kuvvetleri komutanlığının envanter listesinde bulunan askeri havalimanının kullanılmasına karar verilmiştir. Yenişehir havalimanı inşaatı ihaleye açılmış ve Mak-yol A.Ş tarafından kazanılan ihale ile 1995 yılında havalimanının yapımına başlanmış ve mevcut yeni piste bir pist daha eklenerek 2000 yılında sivil kullanım ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde açılmıştır. Resmi açılışı 2001 yılında yapılan havalimanının teknik yapı bağlamında bütün ihtiyaçları karşılayacak bağlamda hizmet vermeye başlamıştır, 21.05.2001 yılında Bakanlar Kurulu, 2001/2444 sayılı karar ile Bursa-Yenişehir Havalimanı`nı daimi yolcu giriş-çıkış hava hudut kapısı olarak tespit etmiştir, böylelikle Yenişehir Havalimanı uluslararası hava trafiğine de açılmıştır.

Yenişehir Havalimanı apronla pisti direkt birbirine bağlayan taksi yolu, terminal binası, seyrüsefer yardımcı cihazları ,araç yolu ek hizmet binaları ile DHMİ’ye teslim edilmiştir. Bu hizmetlerin devrinden sonra Bursa artık çok modern bir havalimanına kavuşmuş oldu, aynı zamanda yeni bir piste ‘de sahip olan Bursalılar hayatlarını kolaylaştıran bu efektif havalimanını kullanmaya başlamışlardır. Yeni pist, ILS`in (Instrument Landing System-Aletli İniş Sistemi) yanı sıra pist merkez hattı ve tekerlek temas ışıklarını da içeren ileri bir aydınlatma sistemiyle (CAT II) yapılmıştır.

Terminal iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere 2 ye ayrılmış olarak 5600 m2 alanda hizmet vermekte her yıl 2.250.000 kapasiteye sahip alanları ile yolcuları misafir etmektedir.İç hatlar terminal alanı 2027 m2 alandan oluşmakta olan terminalin Check-in banko sayısı 7 dir.İç ve dış hatlar terminali ayrı binalar içerinde değil aynı bina içinde hizmet vermektedir.Dış hatlar terminali ise 3573 m2 alan,152 araç kapasitesi,7 check-in banko,4 pasaport kabini ve 1 engelli asansörü ile hizmet vermektedir. Havalimanının içinde uçak bekleme sürelerini sağlıklı değerlendirmek için bir adet cafe bir adet büfe ve sağlık ünitesi bulunmaktadır.Yenişehir Havalimanı içinde Türk hava yollarına ait Anadolu jet bürosu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir