Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Bursa Yenişehir Havalimanı Terminal Bilgileri

Bursa Yenişehir Havalimanı Terminal Bilgileri

Şehir merkezine yakın bir yerde ve Yunuseli semti sınırları içerisinde konumlandırılan Bursa Yenişehir Havalimanı sağladığı güncel terminal hizmetleri kadar kendine has özellikleri ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Bursa Yenişehir Havalimanı kurulduğunda pist ebadı 1395m x 30m idi. Bu haliyle de büyük gövdeli kargo ve yolcu uçaklarının iniş ve kalkışına elverişli bir yapı sergilemiyordu. Bu yüzden de hem daha modern bir terminal anlayışı hem de tesislerin sil baştan inşa edilmesi için Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın askeri havalimanı kullanılmaya başlandı. Burası da Yenişehir ilçesinin 10 km batısında yer alıyordu. İnşa çalışmaları ise MAK-YOL A. Ş. tarafından 13 Temmuz 1995’te resmen başlatıldı. Böylece mevcutta bulunan 07R-25L pistine paralel olarak 07L-25R pisti hazırlanmaya başlandı. Bununla birlikte:

• Yeni bir apron
• Apron ve pist bağlantısı için taksi yolu
• Terminal binası
• Ek hizmet binaları
• Araç yolu
• Seyrüsefer yardımcısı cihazlar (1 adet ILS, 1 adet VOR, 1 adet NDB, 1 adet Marker, 2 adet DME) da listeye eklendi.
Son hali ile artık Bursa Yenişehir Havalimanı 2993m x 45m ebatlarında bir piste sahipti ve artık oldukça modern bir görüntü sergiliyordu. Üstelik pistte ileri teknoloji bir aydınlatma sistemi kullanılmaya başlanmıştı. Bundan böyle Bursa Yenişehir Havalimanı yolcuları iç ve dış hatları kullanabilmek için 5600 m2’lik bir alandan faydalanacaktı. Ayrıca yıllık olarak 2 milyonun üzerinde yolcu bu havalimanından yarar sağlayabilecekti. Bu amaçla yapılan tüm çalışmalar 20 Mayıs 2001 tarihinde sonuçlandırıldı ve tüm alanlar hizmete açıldı. Rakamsal olarak son düzenlemeler ile Bursa Yenişehir Havalimanı’nın şu anda:
• 9.460 m2 kapalı alanı
• 115 m2’lik 8 soğuk odaya sahip kargo binası ve
• 10.000 m2’lik bir otopark alanı bulunmaktadır.
Bursa Yenişehir havalimanı her ne kadar 3 Kasım 2000 tarihinde resmi açılışını yapsa da tüm eksikliklerin tamamlanması ve asıl açılış 1 Haziran 2001 tarihini bulmuştur. Bu hali ile de şimdiye kadar hiç ara vermeden çalıştırılmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir