Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Çaycuma Havaalanı terminal hizmetleri

Çaycuma Havaalanı terminal hizmetleri

Karadeniz içerisinde yer alan ve genellikle kömür ocağı kenti olarak nitelendirilen Zonguldak ilinde bulunan Çaycuma Havaalanı açıldığı 2007 yılından bu yana hizmet vermekte ve özellikle terminal hizmetleri ile göze çarpmaktadır. Çünkü üç büyük şehirden bir tanesinde olmamasına rağmen Çaycuma Havaalanı’nın terminal hizmetleri oldukça iyidir.

Zonguldak, Tükiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi olmakla birlikte kendine has tavrı ile her zaman dikkatleri üzerine çekebilmektedir. Konu yemek olunca çöpele lahana turşusu, tiriti, kıymalı ıslaması ve cevizli dolması ile bilinen bu şehir, yöresel kıyafetler konusunda da küllahı, çapkısı, yazması, bindallısı, kepi ve kemerleri ile ünlüdür. Ayrıca içerisinde gezilebilinecek birçok tarihi yapıt da bulunmaktadır. Şehre demiryolu ile, havayolu ile, kara yolu ile ve deniz yolu ile ulaşmak mümkündür.

Gel gelelim Çaycuma Havaalanı’nın huyu diğer havaalanlarından biraz daha farklıdır. Eğer bugüne kadar adını bile duymamışsanız bunu havaalanının sadece yurt dışı seferlere izin vermesine bağlayabilirsiniz. Evet, Çaycuma Havaalanı yurt içi seferler için ne yazık ki henüz kullanılamıyor. Gelecek zamanlarda bu işleme de izin vermesi beklense de şu an çalışmalar sadece teknik anlamda ilerleyebiliyor. Ancak bu olaya iyi tarafından bakmak gerekirse özellikle Almanya’daki Dortmund ya da Düsseldorf kentleri için sürekli bilet bulabileceğiniz bir havalimanı burası. Üstelik çok kısa sürelerde orada olmanız da Çaycuma Havaalanı ile fazlasıyla kolay. Aktarma gibi diğer pürüzlerin olmaması da yolculuğunuz açısından sizleri oldukça rahatlatabilir.

Bu havaalanı için biraz da teknik detay verelim… Çaycuma Havaalanı, Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A. Ş. (ZONHAV) tarafından işletilmektedir. Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) kodu LTAS’tır. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ndeki (IATA) kodu ise ONQ’dur. Pist ve uçuş yönü 18/36’dır. Çaycuma Havaalanı’nın pist uzunlu ise 1800×30 metredir. Güvenlik ve diğer nedenlerden dolayı bütün pist beton kaplamalar yapılarak oluşturulmuştur. Burada mukavemet 85 PCN’dir. Çaycuma Havaalanı’nda birer adet pist, apron ve taksirut bulunmaktadır. Apron boyu 39×80 ve yine beton kaplamadır. Aprondaki uçak kapasitesi de yalnızca 1’dir. Taksirut ise 60×18 metredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir