Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Check-in nasıl yapılır

Check-in nasıl yapılır

Check-in uçak seyahatlerinde satın alınan uçak biletiyle uçuşun gerçekleştirilmesi için uçuş öncesinde havaalanında bagaj verme ve bilet kontrolünden geçme işlemidir. Check-in işlemi, havaalanında ilgili havayolu firmasının kontuarlarında, internet üzerinden online olarak ya da kiosk cihazlarıyla yapılabilmektedir. Havaalanında “check-in nasıl yapılır?” işlemi için, nüfus cüzdanı veya pasaport ile birlikte ilgili havayolu şirketinin bankolarına giderek varılacak konum ve uçuş saati söylenmelidir. Öncelikle bagaj tartılarak uygun ağırlıkta olup olmadığı belirlenir ve varsa el bagajı da güvenlik kontrolünden geçirilir. Gerekli bagaj kontrolleri yapıldıktan sonra yolcunun biniş kartına bagaj etiketi yapıştırılır. Bununla birlikte biniş kartı yolcuya teslim edilir ve check-in işlemi tamamlanmış olur. Havaalanlarında check-in işlemi iç hatlarda uçuş saatinden 1-1,5 saat, dış hatlarda ise 2 saat öncesinden başlamaktadır.

Havaalanlarında kontuar sırası beklemek istemeyen yolcular işlemlerini internet üzerinden online olarak yapabilmektedir. Online “check-in nasıl yapılır?” işlemi uçuşa 24 veya 72 saat kala başlamakta olup son 45-60 dakikaya kadar yapılabilmektedir. Uçak biletinin satın alındığı havayolu şirketinin internet sitesine girip ‘online-check-in’ sekmesine tıklayarak işleme başlanmaktadır. Açılan sayfaya PNR kodu (rezervasyon numarası) ve ad soyad bilgisi girilmelidir. Uçuşun gerçekleştirileceği şirket, koltuk seçimine izin veriyorsa koltuk seçimi yapılarak işlem tamamlanır. Bazı şirketlerin sunmuş olduğu yemek seçimi ve ek bagaj hakkı gibi işlemleri de bu aşamada yapabilmek mümkündür. Online check-in tamamlandıktan sonra e-mail veya sms ile gelen barkod güvenlik geçişlerinde biniş kartı olarak kullanılmaktadır. Online check-in yapmış yolcular havaalanlarındaki online check-in bankolarına çok sıra beklemeden bagajlarını teslim edebilmektedir.

Ayrıca, “chek-in nasıl yapılır?” işlemi bir çok havaalanında bulunan kiosk cihazlarıyla yapılabilmektedir. Uçuş vaktinden bir kaç saat öncesinde havaalanına gidilerek bu işlem kiosk cihazlarıyla kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu cihazlar her havaalanında bulunmadığından dolayı, yolculuk yapılan havaalanında bu hizmetin olup olmadığını bilmek önemlidir. Yolcu kartı veya pasaport cihaza yerleştirilerek rezervasyon kodu ya da bilet numarası ile ad soyad bilgileri girilir. Koltuk seçimi mevcutsa koltuk seçimi yapılır ve onay ekranı ile birlikte biniş kartı bastırılarak işlem tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir