Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Check-İn sonrası yapılacak işlemler

Check-İn sonrası yapılacak işlemler

İlk uçak yolculuğu yapacak kişiler için Check-İn tabiri biraz yabancı gelebilir, kısacası diğer ulaşım araçlarından farklı olarak Check-İn işlemi online internetten veya acenteden alınmış olan biletlerin havalimanında ilgili havayolu şirketinin gişesinden koltuk seçimi, kimlik doğrulama, uçak altı bagaj tesliminin yapıldığı ve yolcuya basılı biniş kartı ile bagaj teslim fişinin verildiği bir işlemdir.

Check-İn işlemi yaptırıldıktan sonra verilen bilette hangi koltuk numarasında oturulacağı, hangi biniş kapısından uçağa binileceği ve bagaj fişi olacaktır. Tüm bunlarından yanında yolcu yanında nüfus cüzdanını, ehliyetini ve pasaportunu hazır bulundurarak ilgili biniş kapısının olduğu güvenlik kontrol noktasına gidecektir. Bu güvenlik noktasında X-Ray cihazları ile üst ve varsa el bagajı, çanta kontrolleri ve yetkililer tarafından bilet kontrolü yapılmaktadır.Güvenlik noktasından geçildikten sonra biniş kartında yazan ilgili kapıya doğru gidilerek bilet üzerinde yazan kapı numarası, gidilecek yer ve uçuş numarası son olarak kontrol edilerek uçağa alımlarının için beklenir. Bazı durumlarda ve havalimanlarına göre değişiklik göstererek uçağa doğrudan binilebilir, bazı durumlarda da havalimanı otobüsleri ile uçağa götürülebilir.Özellikle bazı büyük havalimanlarında uçak pistine havalimanı görevlileri tarafından eşlik edilerek götürülmektedir. Uçağa biniş zamanı geldiğinde uçak kartınızı ve nüfus cüzdanınızı görevliye göstererek uçağa biniş yapılır.

Uçağa binildikten sonra uçuş kartı üzerinde belirtilen koltuğunuza oturmadan varsa el bagajınızı koltuk üzerlerinde bulunan dolaplara, laptop çantası vb. ufak çantalarınızı koltuk altlarında bulunan bölmeye yerleştirilerek koltuğa oturulur. Koltuğa oturulduktan sonra yapılacak ilk işlem daima emniyet kemerini takmak olmalıdır. Emniyet kemeri takıldıktan sonra uçak içerisinde uyulacak kurallar, uçağın ne zaman havalanacağı, ne zaman varacağı, gideceğiniz yerdeki hava durumu, acil durumlarda nelerin yapılacağı gibi tüm bilgiler ve uyarılar size pilot, hos ve hostesler aracılığı ile anons ediliyor olacaktır. Tüm bunların sonrasında uçak yolculuğunun keyfini doyasıya çıkararak uçabilirsiniz. Uçak yolculuğu bitip uçak yere indikten sonra uçağın kapıları açılana kadar bekleyip açıldıktan sonra el bagajları alınarak diğer yolcuları takip ederek ve uçak altı bagajının geleceği salona geçilerek bagajların gelişini beklenir. Bagajların nereye geleceği ilgili dijital ekranlarda uçak bilgisi ile gösterilmekte olup buradan bakılarak doğru yer bulunur. Bagaj alımı yapıldıktan sonra ilgili çıkış kapısından havalimanından çıkılır.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir