Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Cibuti Havalimanına Tika Desteği Geldi

Cibuti Havalimanına Tika Desteği Geldi

Tikanın Cibuti Havalimanına yeni teknik desteği ve kalkınma projeleri Ambouli Uluslararası Havalimanının mal ve can güvenliğinin sağlayan Jandarma Komutanlığını modernize etme çalışmalarının bitmesi üzerine geldi. Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı olan Tika Doğu Afirka ülkesi Cibutinin Ambouli Uluslararası Havalimanının Jandarma Komutanlığını modernize etme çalışmalarını sona erdirmesi üzerine Cibuti Havalimanına yeni desteği geldi. Cibuti Ekipman ve Ulaştırma Bakanlığı himayesinde 1988 yılında kurulan Havayolu Taşımacılığı Jandarma Komutanlığının genel merkezi Cibuti Ambouli Uluslararası Havaalanı’nda bulunmaktadır. Jandarma Komutanlığı havayolun ulaşım ve taşımacılığı yapmak üzere ayrılmış bölgelerin erimişini, kontrol edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca can ile mal güvenliğini sağlayan komutanlık havalimanı binalarının, uçakların korunmasını ve uçuş mürettebatının güvenliğini sağlamaktadır.

TİKA tarafından modernizasyonu yapılan Jandarma Komutanlığı havayolu mürettebatının lisans denetimlerini ve kaza ile adli olaylardaki inceleme soruşturma işlemlerini yürütmek üzere devlet tarafından yetkilendirilen tek birimdir. Önemli görevler üstlenmiş bu birimin yeterince etkin ve güzel hizmet sağlayabilmesi için gerekli olan alt yapı ve teknik ihtiyaçları TİKA tarafından tespit edilmiştir. TİKA, tespit edilen eksiklerin giderilmesi için işlemleri başlatmış ve yapılan özverili çalışma neticesinde modernizasyon projesi gerçekleştirilmiştir. Cibuti Program Koordinasyon Ofisi ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, genel merkezin alt yapısı başta olmak üzere merkezin izleme birimi olan Mobesse Kameraları, ofis içi mobilya, ekipmanın temin edilmesi ve dekorasyon tadilat çalışmalarının tamamı TİKA tarafından yapılmıştır.

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın Cibuti’nin taşıma, ulaştırma ve yolculuk güvenliğini modern şartlarda yapması hususunda verdiği desteğin çok önemli olduğu komutanlık yetkilileri tarafından ifade edilmiştir. Yetkililer, ülkede seyahat edecek olanların can ve yol güvenliğini sağlamak üzere Türk yetkililerin verdiği teknik desteğin çok anlamlı olduğu ifade edip kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin ülke halkına verdiği destek faaliyetlerinden dolayı duyulan memnuniyet belirttiler. Resmi kaynaklarda Cibuti Cumhuriyeti olarak geçen küçük ülkenin 1977 yılına kadar Fransa’nın sömürgesinde kalmıştır. Bağımsızlığını ilan etmiş olmasına rağmen halen daha Fransız Somalilandı olarak da anılmaktadır. En büyük geliri koyun besiciliği olan ülkede her damak lezzetine uygun tatlar bulunmaktadır. Dalış ve güneş sevenler için çok değerli olan Khor Ambado Beach çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir