Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Çinli iki havayolu şirketi Türkiye seferleri başlıyor

Çinli iki havayolu şirketi Türkiye seferleri başlıyor

Türkiye Otelciler Birliğinin iki ülke arasındaki turizm faaliyetlerinin hızlandırılması amacı ile yaptıkları görüşmeler netice verdi ve Çinli iki havayolu şirketi Türkiye havalimanlarına yapacağı seferlerine yeniden başlıyor. Çinli iki havayolu şirketi olan China Southern ile Hainan Airlines Türkiye ile Çin arasında durdurulmuş olan uçak seferlerine iki ülke arasındaki turizmi canlandırmak amacı ile yeniden başlıyor ki bu uçuşlar turizme hayat olacaktır. Türkiye ile Çin arasında uçuşların yapılması için yapılan görüşmeler, kısa adı TÜROB olan Türkiye Otelciler Birliği’nin yanı sıra Türk Hava Yolları, İstanbul Valiliği ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nden üst düzey yetkililerin katılımı ile gerçekleşmiştir. Üst düzey yetkililerin katılımıyla oluşturulan heyet Çin’den Türkiye’ye yönelik uçuş sayılarının artırılması için Çinli şirketlerle görüşmeler yaptı.

Türkiye ve Çin Havayolları

Yapılacak olan seferler ile Çin’den ülkemize yılda bir milyon turistin getirilmesi hedeflenmektedir. Bu görüşmeler doğrultusunda iki ünlü Çin havayolları bu uçuşları yapabileceği konusunda açıklama yaptı. Çin’in en büyük firmaları olan China Southern ve Hainan Airlines’in uçuşları yapabileceği konusunda yaptığı açıklama seferlerin başlaması için olumlu bir hava estirmiştir. En geç iki ay içerisinde ülkemizden bir heyetin yapılacağı ziyaretin ardından seferlerin başlayacağı beklenmektedir. İstanbul ile Çin’in başkenti Pekin arasında yapılacak olan seferlerin 2018 yılı son periyodunda haftada dört frekansta gerçekleşmesi planlanmaktadır. Pekin veya Urumçi’nin İstanbul arasındaki uçuşlarının ise 2019 yılı ikinci periyodunda haftada dört frekans olarak tasarlanmaktadır. İstanbul’a yapılacak olan seferler ülkemizin diğer kentlerine ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Pekin, Urumçi, İstanbul hattında yapılacak olan seferler için firmaların en geç 2018 yılının Haziran ayı içerisinden ülkemiz makamlarına başvuru yapacakları bilinmektedir. Ülkemizden Çin’e Türk Hava Yolları sefer düzenlemektedir. Bu uçuşların sayısı haftada 34 ile sınırlıdır. Türk Hava Yolları bazı uçuşlarını China Airlines ortaklığı yapmaktadır. Fakat direk ülkenin kendi havayolu firmasının düzenlediği sefer bu güne kadar yoktu. Ülkenin şirketlerinin de sefer düzenlemesi iki ülke arasındaki turist sayısının artması anlamına gelmektedir ki bu da turizmi yani ekonomiye büyük katkı demektir. İki ülke arasındaki siyasi atmosferin olumlu olması turist sayısını da artıracaktır. İlişkilerin iyi olması da kayda değer artışta büyük bir rol oynayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir