Pazartesi , Eylül 27 2021
Anasayfa / Uçak Haberleri / Çok yakında Elektrikli uçaklar çıkıyor

Çok yakında Elektrikli uçaklar çıkıyor

Geçtiğimiz yıllarda elektrikli uçakla yapılan dünya turunun başarıyla sonuçlanması bir çok ülkenin dikkatini bu sektöre çekmeyi başardı, Alpha Elektronun G2’nin seri üretime geçmesiyle birlikte bir çok Avrupalı ülke gibi Norveç de bu uçaklardan sipariş vermeye başlamış, hatta öyle ki bu güne kadar en çok sipariş veren ülke konumuna yükselmiş. Şimdilik bir saat havada kalabiliyor ve havada kalma süresinin uzatılması için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor. 2018 yılından itibaren gök yüzünü şenlendirecek olan elektrikli uçakların bir çok sektörde maliyetlerin düşmesine sebep olacağı düşünülüyor. Özellikle tarımsal alanların ilaçlanması, fotoğrafçılık, turizm, arazi keşifleri, arazi hayvancılığı, hafif kargo, bireysel ulaşım ilgi duyan sektörlerden bazılarıdır.

Dünyada en çok yolcu taşıyan uçakları üreten şirketlerden biri olan Fransız Airbus şirketi ‘e-fan’ adı verilen hafif, sessiz, tek kişilik uçak projesi ile elektrikli uçak üretimi için kolları sıvadı. Proje kapsamında üretilen uçağın kanatlarına yerleştirilen 120 tane küçük ebatlı lityum iyon pil yeni aracın elektrik kaynağını oluşturuyor. Cep telefonlarında yıllarca kullanılan ve halen kullanımı yaygın bir şekilde devam eden lityum iyon piller sayesinde uçağın pervaneleri gerekli olan itme gücünü elde ederek 80 beygirlik güce ulaşıyor. E-fan projesi ürünü olan hava aracı şimdilik sadece 30 dakika havada kalabiliyor fakat firmanın mühendisleri bu araç ile uçuş maliyetinin dörtte üç oranında azaldığını belirtiyorlar.

Elektrikli uçak üretimi sadece Airbus ile sınırlı değil, bir çok firma artık elektrikli çak üretimine başlamış bulunuyor ve Pipistrel Aircraft adlı şirket bunlardan biri. Alpha Electro adlı iki kişilik elektrikli uçak üretimine başlamış olan şirket bir Slovenya firması. Alpha Electro kısa pistlerden uçuşa geçebilme ve dakikada bin fit yükselme özelliklerine sahip. 17 kw/h olan bataryası 14 kilo ağırlığında olan 85 kw bir motoru besleyerek iki kişilik harika aracı uçuruyor. Ayrıca inişi esnasında daha önce harcadığı enerjinin % 13’lük bölümünü geri kazandırması ve benzin tüketmiyor oluşu onu rakiplerinden % 70 daha ucuz işletme ve bakım maliyeti avantajı ile daha ekonomik hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir