Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Çorlu Havalimanı Ne Zaman Kuruldu?

Çorlu Havalimanı Ne Zaman Kuruldu?

Tekirdağ sınırları içerisinde yer alan Çorlu Havalimanı ile ilgili insanlar ne zaman faaliyete geçti ya da kuruldu şeklinde sorular sormakta olup bu soruların cevabı çok fazla kişi tarafından merak edilmektedir. İstanbul’da yer alan Atatürk Havalimanının yoğunluğu 1990’lı yılların ortalarına doğru çok fazla artmaya başladı. Özellikle Rusya’nın dağılması ve Türki Cumhuriyetlerin kurulmasıyla bu yoğunluk zirve yapmaya başladı. Bunun üzerine Tekirdağ içerisine bir havalimanı yapma fikri oluştu ve bunun temelleri 1995 yılında atıldı. Yaklaşık 3 yıl sonra açılan havalimanı böylece 1998 yılında hizmet vermeye başlamış oldu. Gününün her saatinde hizmet verecek şekilde yapılan havaalanı bölgede yer alan insanların bu alandaki çok önemli bir ihtiyacını da böylece gidermiş oldu.

Çorlu Tekirdağ’ın en büyük ilçelerinden bir tanesi olma özelliğini taşıyor. İstanbul’a yakın olması sebebiyle burada çok sayıda sanayi kuruluşu ve fabrika yer almaktadır. Bu da ilçenin diğer yerlere göre daha fazla gelişmesine neden olmaktadır. Havaalanının da burada bulunması çok daha farklı bir konuma gelmesi açısında çok önemlidir. Çorlu Havalimanı bulunan Tekirdağ, Trakya bölgesinin en önemli kentlerinden bir tanesi olmasına karşın uzun yıllardır istenilen büyümeyi bir türlü gerçekleştiremiyor. Yaklaşık 1 milyon insanın yaşamış olduğu kentin yakın gelecekte çok daha büyüyeceği tahmin edilmektedir. Kendine özgü bir kültürü olan Tekirdağ bu bakımda insanların fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Marmara Denizi kıyısında yer alan kent merkezi burayı çok daha özel bir hale getirmektedir.

Tarihsel süreçte çok büyük öneme sahip olan Çorlu Havalimanı da içinde olan Tekirdağ, Osmanlı Devletinin Avrupa kıtası üzerinde yer alan ilk topraklarındandır. Buna bağlı olarak burada çok sayıda tarihi yapı bulunur. Aynı zamanda yakın tarihte çok farklı isimlerin konaklaması ile de meşhur bir yer olarak dikkat çeker. Rakoczi bunlardan bir tanesi olup kendisi Macar Prensidir. Son 15 yılını bu kentte geçiren prensin kaldığı ev şuanda müze olarak hizmet vermektedir. Macaristan tarafından satın alınan müzede prense ait bir takım eşyalar sergilenmektedir. Bunların dışında çok sayıda doğal güzellik de şehrin farklı noktalarında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir