Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Diyarbakır Yeni Havalimanı

Diyarbakır Yeni Havalimanı

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır Yeni hava meydanı bu bölgenin yurt dışına açılmasını sağlayacağı için önemli bir havalimanı olmakla birlikte, hizmete girdiği günden bu güne kendisini sürekli geliştirmiş olan bir hava alanı olma özelliğine sahiptir. Yapımına yaklaşık 3 yıl önce başlanmış olan bu Diyarbakır yeni havalimanı 300 milyon lira gibi bir meblağ harcanacak yapılmıştır. Diyarbakır Hava Meydanı şimdiye kadar yetersiz şartlarda alınması nedeni ile hac dönemi dışında herhangi bir yurt dışı Seferi ne ev sahipliği yapamamış idi. Yeni terminal binasının yapılması ile yurtdışı seferleri düzenlenmeye başlanmıştır. Diyarbakır’da olan uçuşların başlayacağını söyleyen Devlet Hava Yolları Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım hizmete açılan yeni havalimanı terminal binası ile ortalama olarak 1 milyon 800 bin yolcuyu ağırlayan terminalin 5 milyon yolcuyu ağırlamayı hedeflendiklerini söylemiştir.

Diyarbakır yeni havalimanı ile birlikte Diyarbakır Bölgesi’nin gelişmesinde amaçlanmaktadır. Büyük bir yatırım olarak yapılan Diyarbakır Hava meydanı içerisinde 10 uçak aynı anda hizmet verecek on uçaktan ise altısının yolcuları körüklü olan sistemden hizmet alacaklardır. Doğu’nun ve Güneydoğu’nun en büyük havalimanı Diyarbakır uluslararası Havalimanı Diyarbakır’da açılışı yapılan eserlerin en önemlisi olarak gösterilmektedir. Diyarbakır uluslararası hava meydanının açılışını Sayın Başbakan Binali Yıldırım yapmıştır. Diyarbakır hava limanına ilk olarak Erbil ve Kıbrıs’tan seferler başlatılmıştır. 5 milyon yolcu kapasitesi olan Diyarbakır Havalimanı Ankara’dan İstanbul’a İstanbul’dan İzmir’e adeta dünyaya açılan bir kapı olarak görülmektedir.

Diyarbakır hava limanında birçok havalimanı şirketi uçuş seferleri hizmeti vermektedir. Bu Havalimanı iç hatlar ve dış hatlar olarak hizmet vermektedir iç hatlarda İstanbul Bursa Antalya Ankara başta olmak üzere şehirlere uçuşlar düzenlenmektedir. Bu havalimanında Pegasus, TurkishAirlines, SunExpress Havayolları başlıca uçuş hizmeti yapan hava yollarındandır. Diyarbakır yeni hava meydanı dış hatlar terminalinde cafe, bar, rent a car hizmetleri ticari hacimler hizmetleri verilmektedir. Diyarbakır yeni havalimanı 1952 yılında hizmete girmiş olan Diyarbakır Havalimanı’nın yenilenmiş halidir. Yürürlükteki yaz tarifesine göre hareket eden bu Hava meydanı 24 saat ve dış hat seferlerine açık bir hava meydanıdır. Diyarbakır Havalimanı askeri ve sivil kategoride olan bir uçuş merkezidir. Ayrıca şehir merkezine 10 kilometre bir mesafede bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir