Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / El bagajı düzenlemeleri nasıldır

El bagajı düzenlemeleri nasıldır

Seyahatlerde dikkat edilmesi ve uyulması gereken bazı kurallar olduğu da bilinmektedir uymamız gereken kuralların içinde bulunan bir konu da el bagajı düzenlemeleridir. El bagajı, yolcunun kendi inisiyatifinde bulunan uçakta yanında bulundurduğu bagajdır. El bagajında çeşitli eşyaların yasak olması durumu söz konusu iken, çeşitli eşyalara belli limitlerde izin verilmektedir. Bu kurallara uyulmaması durumunda ise yolcular uçağa kabul edilmemekte veya yolcuların el bagajlarını uçak kurallarına göre yeniden düzenlemesi istenmektedir; fakat el bagajı düzenlemelerinin farklı havalimanlarında farklı uygulamalar şeklinde vücut bulduğu unutulmamalıdır.

El bagajlarında bulundurulması yasaklanan maddeler Milli Sivil Havacılık Programı Ek-17’ de düzenlenmiştir, yasaklanan maddeler haricinde Milli Sivil Havacılık Programının Ek-17’de belirttiği ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü talimatıyla 1 Ekim 2009 başlangıç tarihi itibariyle dış hat ve iç hat uçuşlarında el bagajlarında sıvı kısıtlaması uygulaması bulunmaktadır. El bagajı kısıtlamaları kuralları arasında el bagajında taşınacak sıvıların her birinin en fazla 100 ml hacimde olması, taşınacak sıvıların maksimum 1 litrelik 20*20 cm şeffaf kilitli poşetlerin içinde taşınması ve her yolcunun bu poşetlerden sadece 1 adet taşıyabildiği maddeleri mevcuttur; fakat reçeteli, orijinal ambalajlı ilaçlar ve bebek mamaları mevcut olan bu kuraldan muaf tutulmaktadır.

Sıvı kısıtlamalarının yanı sıra el bagajı düzenlemeleri başka kurallar da ihtiva etmektedir, bireylerin kendilerine ya da bir başka bireye zarar verecek herhangi bir maddeyi el bagajlarında taşımaları düzenlemeler içinde yasaktır; bu düzenlemeye binaen bireylerin el bagajlarında birden fazla çakmak taşımasının yasak olduğu bilinmektedir ve yine ucu sivri şemsiyelerin el bagajlarında taşınması yasaktır. Muşta ve cop gibi eşyaların da uçaklarda el bagajlarında taşınmasının yasak olduğu bilinmekle birlikte, tenis ve badminton gibi sporların raketleri, oltalar, zıpkınlar, çadır kazıkları da el bagajlarında taşınması yasak olan materyallerdendir. Yasak kapsamında olan diğer eşyaların da testere, tornavida, matkap, çekiç vb. kesici aletler olduğu el bagajı kuralları arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir