Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Elazığ Havalimanı Kuruluşu

Elazığ Havalimanı Kuruluşu

Tarihi, tabiatı ile ülkemizin önde gelen şehirlerinden olan Elazığ iline bölgede bulunan Elazığ Havalimanı sayesinde direk veya aktarmalı uçuşları ile seyahat edebilmek mümkündür ve bu anlamda, şehir merkezinden 12 km uzaklıkta bulunan havalimanının kuruluşu 1940 yılına dayanmaktadır. İlk olarak askeri uçuşlar gerçekleştirilen havalimanında, 1950 yılından itibaren sivil uçuşlar da mümkün olmuştur. Elazığ Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs, servis ve taksiler ile ulaşmak mümkündür. Elazığ Havalimanı aynı zamanda Tunceli şehrine de hizmet vermektedir.

Elazığ, Doğu Anadolu’nun Yukarı Fırat bölümünde yer alır. Türkiye’nin dördüncü büyük ili olarak bilinen bölgede ülkemizin en büyük hidroelektrik santrallerinden biri çalışmaktadır. Burada daha çok buğday, arpa, sarımsak, soğan, fasulye yetişir. Çayda Çıra, Elazığ yöresinin geleneksel oyunu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda cevizli sucuk da Elazığ’ın simegelerindendir. Orcik ise bölgede en meşhur tatlıdır. Şarap yapımı için kullanılan Sürsürü Üzümü de Sürsürü Bağları’nda bulunur. Elazığ şehrinde konaklama açısından da pek çok otellere ve pansiyonlara rastlamak mümkündür. Bölge, konaklama açısından da son dönemlerde oldukça gelişmiştir.

Elazığ’a Havayolu Ulaşımı

Elazığ’da kara ulaşımlarında otobüs ve dolmuşlar daha çok kullanılsa da bölgede bulunan Keban Barajı üzerinden feribotlar da ulaşımı sağlar. Elazığ şehri uzun yıllar Harput adı ile bilinmiştir. Bunun nedeni, şehrin bir zamanlar Harput kenti içerisinde yer almasıdır. Harput kelime anlamı olarak taş kale demektir. Ancak halk arasında “Süt Kalesi” olarak da bilinir. Bunun nedeni kalenin harcına süt katılmış olmasıdır. Elazığda tarihi eserlerin başında Elazığ Arkeoloji Müzesi gelmektedir. Burada daha çok Keban barajında yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan eserler yer almaktadır. Aynı zamanda, kentin en eski camisi de Ulu Cami olarak bilinmektedir. Camide İran, Selçuklu ve Anadolu izleri görülmektedir. Aynı zamanda, burada bulunan Meryem Ana Kilisesi de önemli yapılardandır. Buzluk Mağarası ise Elazığ’ın doğa harikaları arasındadır. Dünyada bulunan en genç şelale ünvanına sahip olan Çırçır Şelalesı ve Hazar Gölü de Elazığ şehrinin tabiat harikalarındandır. Kışın kayakseverler için de bölgede Hazarbaba Kayak Merkezi bulunmaktadır. Aynı zamanda, burada trekking ve yamaç paraşütü de yapmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir