Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Emanet bölümünün kapsamları nedir

Emanet bölümünün kapsamları nedir

Emanet bölümü havalimanına gelen yolcuların beklerken ya da gidecekleri seyahat noktasına götüremeyecekleri yasal tüm eşyaları bıraktığı yere verilen isimdir. Kıymetli, taşınması ağır, uçağa sokulması sakıncalı olan tüm eşyaların emanet bölümü altında muhafaza edilmesi emanet bölümünün de kapsamlarını oluşturur. Emanet bölümleri her havalimanında hizmet vermektedir emanet edilen eşyanın büyüklüğü ve kalacağı sürede bu hizmetin bedelini belirler. Ücretler gün üzerinden hesaplanarak alınır, verilen eşyanın hasar alması, çalınması, kaybolması gibi durumlarından bölüm sorumlu tutulmaktadır. Yurtdışı yolculuklarında ülkelerin bagaj politikaları değişkenlik gösterdiği için havalimanına kadar götürmüş olduğunuz bir cihazın, ülkeye girişinin yasak olduğunu öğrendiğiniz an o cihazın kaybolmaması, çalınmaması veya başına başka bir şey gelmemesi için emanet kısmana bırakılabildiğini unutmamak gerekir.

Kalkış noktasına geri gelinmeyeceği durumlarda bu bölümü kullanmanın çok bir avantajı yokmuş gibi görülebilir ama bazı durumlarda alınan eşya yıllar boyu saklanarak aynı titizlik ile korunabiliyor, bu da daha sonra bir gün eşyayı bırakmış olduğunuz kalkış noktasına geri döndüğünüz de eşyanızı emanet ücreti ödeyerek tekrar alabileceğinizi gösteriyor. Bu ücretler dediğimiz gibi boyuta, süreye göre değişkenlik gösterebilir örnek vermek gerekirse küçük bagaj ücreti 12 saatlik 20 TL iken en büyük bagajın 12 saatlik ücreti 50 TL’dir, bagajın koyulacağı dolabın boyutları da genişlik yükseklik derinlik olarak belirlenmiştir, bu kriterlere göre bagajın küçük, büyük, en büyük boy olduğuna karar verilir.

Emanet bölümü sadece günlük ya da uzun süreli eşya bırakmak için değil, havalimanında beklerken bagajı elinde taşımak istemeyenlerinde birkaç saatliğine kullanabildiği bir sistemdir. Burada da ücret yine günlük ücretin kullanıldığı saate oranlanmasıyla hesaplanmaktadır, bazı durumlar da elinizde bavul ile ordan oraya koşuşturmanız gerekirken, bu bölümler yardımınıza hızır gibi yetişiyor. Tabi ki emanet bölümünün kullanımları bunlarla da sınırlı değildir, üzerinizde çok değerli bir eşyayı taşıyorsunuzdur ve gideceğiniz bölgede bu durum sizin için sorun çıkaracaktır, böyle durumlarda eşyanın değerine bakılmaksızın emanet bırakılabildiğini unutmamak gerek. Eşyaları alan ve bırakanlar arasında küçük bir sözleşme yapılarak haklarda hukuki olarak korunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir