Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Emirates kuruluşu ve sahibi kimdir

Emirates kuruluşu ve sahibi kimdir

Merkez ofisi Dubai Uluslararası Havalimanında bulunan Sahibi Birleşik Arap Emirliklerinin ulusal ve bayrak taşıyıcı firması olan Emirates, 1985 yılında Dubai Yatırım Ortaklığı ve BAE hükümetinin işbirliği ile kurulmuştur. İlk olarak iki uçakla hizmet vermeye başlayan havayolları şimdilerde son derece rahat Airbur 380 ve Boeing 777-300ER yolcu uçaklarından oluşan filoya sahiptir. Sahip olduğu filosu ile dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında olan Emirates Ortadoğu kökenli bir firmadır. 245 adet uçaktan oluşan filosunun yaşı yaklaşık olarak 6’dır ve en genç filoya sahip havayolları arasındadır. 1980’li yılların başında Birleşik Arap Emirlikleri kendi varlıklarını yaratmak amacıyla verdiği destekle kurdurduğu firma dünya devi olma yolunda ilerlemektedir.

Emirates gibi kapsamlı büyük bir havayolu şirketinin kurulmasında sermaye kadar teknik desteğin önemi de oldukça önemlidir. Firmanın uçaklarının teknik bakım, donanım ve yönetim idare danışmalığındaki desteği Pakistan Havayolları vermiş, başlangıçta aldığı bu destek firmanın sağlam basmasına ve emin adımlarla ilerlemesine sebep olmuştur. Devlet desteğini alarak kurulan firmanın ilk yönetim kurulu başkanı Maurice Flanagan’dır. 1985 yılında kurulduktan sonra ilk uçuşlarını Kuveyt, Ürdün, Yemen gibi Arap ülkelerine yapmıştır. Pakistan Havayollarından ve devletten aldığı desteği çok iyi değerlendiren firma 1990 yıllarının en hızla büyüyen havayolu firması olmuştur. Sadece Arap ülkelerine yaptığı uçuşlarla yetinmeyen firma zamanla farklı kıtalara ve ülkelerin farklı noktalarına uçak seferleri düzenlemeye başlayarak uluslar arası boyuta gelmiştir.

Dünyanın En İyi Havayolu Şirketi Seçildi

Emirates Havayolları hem gelir, hem yolcu taşıma kapasitesi, hem de genç filosu ile Ortadoğu’nun en büyük firmasıdır. Uçaklarının konforu, hizmet kalitesi ve güveni ile fark oluşturmuş olan firma yolcu mesafesi kategorisinde üçüncü, gelir bakımından yedinci sıradadır. Dünyanın 164 farklı noktasındaki seferleriyle milyonlarca insanın hava yolu ulaşımını sağlamaktadır. Günümüzde firma The Emirates Group şirketler topluluğuna aittir. Şirketin yönetim kurulu başkanı Ahmet Bin Saeed Al Maktaum, CEO’luk görevini ise Tim Clark yapmaktadır. Emirates Havayolları İstanbul Havalimanı’ndan dünyanın Norveç, İspanya, Ürdün, Yeni Zelanda gibi birçok ülkesine uçak seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Antalya Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan da güne ve zamanına göre değişen seferleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir