Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Erzurum Havalimanı Belgeseli

Erzurum Havalimanı Belgeseli

En eski havalimanlarından biri olan Erzurum HavaLimanının yapımı 1947 yılında 100 m2 lik mütevazi terminal binası 20 m genişlik 1500 m uzunluğunda ki pistiyle Devlet Hava Yolları adıyla hizmete başlamıştır. Şehir merkezine 8 km uzaklığa kurulan havalimanı 1956 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. 1966 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığıyla yapılan protokolüyle pist ve alt yapı tesisleri inşaatına başlanmış ve 1968 yılında yıllık 300 bin yıllık yolcu kapasiteli yeni terminaliyle hizmetine devam etmiş, günümüz de kullanılan halini ise 2005 yılında tamamlanmasıyla almıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin 14. büyük ili olan Erzurum, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeselinde bulunmakta olup ülkemizin en önemli kış turizm merkezlerindendir. 2011 yılında Palandöken Dağı’nda üniversite oyunlarına ev sahipliği yapmasın da büyük kolaylıklar sağlayan Erzurum Hava limanı özellikle kış aylarında dış hat sefer uçakların da önemli artışlar sağlanmaktadır. Dünyaca ünlü olan Palandöken Dağı ve kış turizm merkezi Erzurum Havalimanı sayesin de her ülkeden ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Dünya da ve ülkemiz de sivil havacılığın artması, uçakların modernleşmesi ve maliyetlerin düşmesi sonucunda uçak yolculuğun da ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Yaz ayların da gerek yurt için de gerek se yurt dışında olan Erzurumlu gurbetçiler tatil sürelerini yollarda geçirmemek için uçakla seyahati tercih etmektedirler. Kış ayların da yoğun kış şartları ve kar yağışını birkaç saatlik hava yolculuğuyla kolay hale getirmektedir. Kış turizmi için de yurt içinden ve yurt dışından binlerce ziyaretçi Erzurum’a akın etmektedir. Dönemsel yoğunluklar da dahi alnının akıyla kusursuz hizmet veren Erzurum Havalimanı, şehir ve ülke ekonomisine önemli destek vermektedir.

Kendi doğal güzelliklerinin yanın da birçok ille olan yakınlığıyla da tercih edilen havalimanının en büyük özelliği, uçaktan iner inmez Anadolu’nun en büyük özelliği olan misafirperverliği, insancıllığı ve yardımseverliğiyle tanışmanız. Yurt içinden 90 dakikalık uçuşla varabileceğiniz Erzurum’da oldukça hesaplı olan önceden uçak bileti alıp unutulmaz bir hafta sonu geçirebilirsiniz. özellikle birçok kış spor severi böyle yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir