Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Esenboğa Havalimanı kuruluşu

Esenboğa Havalimanı kuruluşu

Bayındırlık Bakanlığı tarafından çıkan genelge ile 1951 yılında Esenboğa Havalimanının inşaatına Westinghouse Electric ve International Company tarafından başlanmış 1955 yılında ülkenin ikinci tam teçhizatlı Uluslararası Havalimanı olarak Sivil Hava Ulaşımına açılmış olan Esenboğa havalimanın1947 tarihinde anlaşması imzalanmıştır. Ülkemizin protokol açısından en önemli giriş ve çıkış kapısına sahip olan Esenboğa Havalimanı 50 yıldan fazla süredir yolcu sayısını en çok arttırmış fakat terminal kapasitesi olarak aynı kalmıştır.1998 yılında yine bakanlık tarafından terminal binası kapasitesinin yükseltilmesine karar verilmiş ve aynı yıl Yid modelli iç hat ve dış hat terminali yapımına başlanmıştır. Bu atılımın ardından dünya üzerinde çok fazla dikkat çeken bir havalimanı olan Esenboğa yüksek teknolojisi ile sürekli ödüller almıştır.

Türkiye’de sivil havalimanının nereye kurulacağı uzun zaman boyunca tartışılan bir konu olmuştu, Bayındırlık bakanlığı sivil havacılığın gelişmesi için bir alan arıyor ve çalışmalara başlamak istiyordu bu sebeple Ankara’nın başkent olması ile birlikte Ankara ‘dan sivil amaçlı ilk uçuşlar gerçekleşmeye başladı, bu seferler ilk olarak İstanbul’a gerçekleştirildi. Bu uçuşların ardından 1933’te küçük bir filoyla ilk düzenli havayolu oluşmuş ve randıman alınmaya başlanmış oldu, süregelen yıllarda sivil havacılık çalışmalarının yoğunlaşmasıyla birlikte Ankara’da yeni bir havaalanı ihtiyacı doğdu ve oluşturulmasına karar verildi.

Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali yap işlet devret modeli ile yapılmış olup taahhüt edilen tarihten bir yıl önce bitirilerek rekor kırmıştır. 20 milyon yolcu kapasitesi ile 2006 tarihinde hizmet vermeye başlamış olup, 182 bin metre karelik bir alan üzerine kurulmuştur .Esenboğa Havalimanı’nın en önemli özelliklerinden birisi Türkiye’nin ilk havalimanına sahip oluşudur ayrıca Avrupa’nın en modern havalimanı olma ayrıcalığını da taşımaktadır. Otoparktan terminale kapalı köprü ile geçilebilen yolcuların olumsuz hava şartlarından etkilenmeksizin terminal içerisindeki ulaşımlarını sağlıyor.Explosive Detection System (EDS) ile çıkış yapan her bagaj, %100 bagaj tarama prensibiyle kontrolden geçirilerek uçağa güvenli şekilde yükleniyor, terminale gelen bagajlar ise bagaj sisteminde kullanılan en son teknoloji sayesinde yolculara 3 dakika içinde geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir