Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Evcil hayvan ile seyahat yapılması

Evcil hayvan ile seyahat yapılması

Günümüzde evcil hayvan sahiplenmek ve beslemek başlı başına zor bir durum iken, ayrı bir zorluğa sahip olan bir başka konu ise evcil hayvanla birlikte seyahat yapılmasıdır, bazen bu seyahatler şehir içinde bile katlanılmaz ve zahmetli bir konuma dönüşebilmektedir. Ülkemizde hayvanlara uygulanan şiddet ve bazen de yapılan oldukça kötü muameleler de hayvanların toplumda yeteri kadar benimsenemediğini gösterse de küçük dostlarımızla seyahat yapmak bazı kurallara uyarak mümkün olabilmektedir. Seyahatlerimizi gideceğimiz yere göre yurtiçi ve yurtdışı şeklinde kategorileştirebileceğimiz gibi, seyahatlerimizde kullandığımız vasıtaya göre araba, tren, uçak aracılığıyla yapabiliriz; evcil hayvanlarımızla hangi koşullarda ve hangi kurallarda seyahat yapabileceğimiz de bu ayrımlara göre belirlenmektedir.

Öncelikle yurtiçinde evcil hayvanlarımızla yapacağımız seyahatlerde Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 40. Maddesine göre küçük dostlarımızın kendi özel kafeslerinin içinde olmalarına rağmen onları yanımızda taşımamıza izin verilmemektedir, evcil hayvanlarımızı sadece bagajda taşıyabilme olanağımız bulunmaktadır, bagajda taşınmaları içinde ilgili maddeye göre uyutulmaları gerekmektedir; ama havasız ve karanlık bir bölümde uyutularak taşınması istenen küçük dostlarımızla ilgili yeniden düzenleme yapılması gerekmektedir. Tren ile yanımızda taşımak istediğimiz evcil hayvanlarımız için de ayrı bir bilet satın almamız ve küçük dostlarımızın sağlık karnelerini de yanımızda taşımak gerekmektedir. Araba ile seyahat ettiğimizde evcil hayvanlarımızla ilgili dikkat etmek zorunda olduğumuz hususlar ise, küçük dostlarımızı kendi kafeslerinde taşımamız gerektiği, en az saatte bir mola vererek hayvanlarımızın su ve mama ihtiyaçlarını gidermektir.

Evcil hayvanların büyük bir kısmının uçuşlara kabul edildiği bilinmekle birlikte küçük dostlarımızla birlikte uçak seyahati yapmak için de bazı kurallara uymamız gerektiği aşikârdır. Evcil hayvanlarımız kendi taşıma çantalarıyla birlikte 8 kilo ağırlığı geçmediği takdirde yanımızda seyahat edebilmektedir; ama aksi bir durumda uçakların kargo bölümünde yolculuklarını gerçekleştirmektedir ve tabii ki hayvanlarımızın uçak yolculuğu yapabilmesinin en önemli iki şartı sağlık karnelerinin ve pasaportlarının yanımızda olmasıdır. Tüm bu şartların yerine getirilmesine rağmen bazı küçük dostlarımız uçuşlara dahil edilememektedir, bu dostlarımız 8 haftadan küçük olan ya da emziren kediler ve köpekler, hamile evcil hayvanlar, 8 haftadan büyük 12 haftadan küçük kedilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir