Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / FedEx Express Havayolları Kimin?

FedEx Express Havayolları Kimin?

Dünyanın en saygın havayolları şirketleri arasında yer alan FedEx Express kimin sorusunun cevabı olarak Amerikan Frederick W Smith verilebilmektedir. 1971 yılında kurulan şirket zamanla dünyanın ünlü lojistik firması olmuştur. FedEx Express ilk olarak Alkansasta kurulmuş havayolları şirketi olup 1973 yılında Tennesseeye taşınmıştır. Dünya çapında hava kara transfer hizmeti veren bir firma haline gelince de kimin olduğu merak edilmiştir. Lojistik hizmeti veren havayolu şirketi 1971 yılında kurulmuş Amerikan bir şirketidir. Daha sonraki yıllarda bünyesine dahil ettiği şirketler ile daha da büyümüştür. 1989 yılında Flying Tiger Line’yi satın almıştır. 1998 yılında Roberts Express, Caliber System, Inc, Viking Freight ve Caliber Logistics şirketlerini satın alarak bünyesine dahil etmiştir.

Dünyaca Ünlü FedEx Express Havayolları Şirketi

Bünyesine dahil ettiği bunca şirketin yanında en son American Freightways’ı da satın alarak adını FDX Corp olarak değiştirmiş ve 2000 yılına kadar hizmet hayatına bu isimle devam etmiştir. 2000 yılında bütün bu şirketlerin toplandığı firmanın adı FedEx Corporation olarak değiştirilmiştir. Havayolları 14 adet Falcon Jet Amerika Birleşik Devletlerinin 25 kentine kargo nakliyatı ile başlamış olup günümüzde dünyanın en büyükleri arasına girmeyi başarmıştır. Günümüzde 280 bini aşan çalışanı, 75 binden fazla karayolu aracı ve 669 adet uçak ile günde 6 buçuk milyon kargo taşımaktadır. Dünya üzerinde beş ana bölge olmak üzere 220 ülkeye hizmet veren firma için müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir.

1973 yılında dünyayı hızlı kargo teslimatı ile tanıştıran FedEx şimdilerde tamamı FedEx’e ait olan FedEx Express ile Asya Pasifik, Kanada, Avrupa, Ortadoğu, Hindistan Yarımadası ve Afrika, Latin Amerika ve Karayipler ve Birleşik Devletler bölgelerine hizmet taşımaktadır. Firma, her sene Forbes Magazine tarafından hazırlanan rapora göre 2007 yılı için most admired companies kategorisinde ikinci sırayı almıştır. İnsan hakları konusunda oldukça dikkatli olan şirket 2006 yılında talihsiz bir olay yaşamış ve patronun kendilerine haksız ve aşağılayıcı muamelede bulunduğu gerekçesi ile 2 Lübnan asıllı şoför FedEx´i mahkemeye şikâyet etmişler ve neticede 47 milyon Amerikan doları tazminat bedeli kazanmışlar. Firma mahkemenin belirlediği tazminatı şoförlerine eksiksiz olarak ödemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir