Pazartesi , Eylül 27 2021
Anasayfa / Uçak Haberleri / Fransa Katar ile Uçak anlaşması yaptı

Fransa Katar ile Uçak anlaşması yaptı

Petrol zengini Katar ile Fransa arasında toplam 6 milyar 600 milyon euro tutarında Katar’ın Fransa’dan savaş jeti olan Rafale modeli uçaktan 12 adet, Airbus şirketinden ise A 321 Neo modeli 50 adet uçak almayı kapsayan anlaşma imzalandı. Anlaşmaya Rafale modelinden 36 adet daha alma seçeneği eklendi. Anlaşma hakkında sosyal medya hesabından vatandaşlarına bilgi veren Fransa Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada anlaşma kurallarına göre Fransa’nın Katara 1 milyar 100 milyon euro tutarında Rafale modeli 12 tane savaş uçağı ve 5 milyar 500 milyon euro tutarında Airbus A 321 neo modeli uçaktan 50 tane satış gerçekleştirdiğini duyurdu.

Geçen yıl Fransa Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron ile geçtiğimiz yıl komşusu Suudi Arabistan tarafından uygulanan baskıların günden güne artması sonucu bu baskılara karşı aldığı önlemleri artırmaya başlayan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el Sani arasında imzalanan anlaşma, Macron’un resmi ziyarette bulunma amacıyla Katar’ın başşehri Doha’da bulunduğu sırada gerçekleşti. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el Sani anlaşmadan çok memnun olduklarını, Fransa ile yaptıkları işbirliği ve anlaşmaların devam etmesi gerektiğini söyledi. Macron ise anlaşmanın memnuniyet verici olduğunu, Katar ile işbirliğine her zaman açık olduklarını dile getirdi. Geçmiş yıllarda da iki ülke arasında bunlara benzer anlaşmalara imza atılmıştı.

Petrol gelirleri ile zengin olmuş bir Arap ülkesi (emirliği) olan Katar bunun dışında bir de Fransız şirketi olan Nekster’den toplam 1 milyar 5 yüz milyon 5 yüz bin euro tutarında 490 tane zırhlı araç alınması ile ilgili bir niyet mektubuna imza attı. Avrupa savunma sanayisinin en büyük şirketlerinden olan Nekster uluslar arası rekabette daha etkin rol almak amacıyla Alman firması KMW ile ortak bir holding çatısı altında bulunuyor. Ayrıca iki ülke arasında terörle mücadele konusu hakkında ikili işbirliği yapılmasına ilişkin bir anlaşma daha imzalandığı belirtildi. En son iki yıl önce 6 milyar 3 yüz milyon euro para karşılığı olarak Katar Fransa’dan 24 tane Rafale jetlerinden satın almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir