Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Gaziantep Havalimanı Yol Tarifi

Gaziantep Havalimanı Yol Tarifi

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep ilinde uçak ile seyahatler için bir havalimanı mevcut olup bu havaalanın yol tarifi bilgisine ise internetteki herhangi bir arama motoru sayesinde ulaşabilirsiniz. Gaziantep Havalimanı yol tarifi için en basit yöntem internette ilgili içeriğin aratılması olacaktır. Bu ilimiz Antep fıstığı üretimi ile öne çıkmaktadır.

Köklü bir tarihi olan Gaziantep kenti antik kentleri, müzeleri ve tarihi yapıları ile her sene pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Tarihi Antep evleri şehri ziyaret edenlerin uğrak mekânları arasında yer almaktadır. Bakırcılar çarşısı gene aynı şekilde pek çok kişinin gezmekten mutlu olduğu bir yerdir. Bedestenler eskiden alış veriş yapılan yerlerdi. Şimdi pek çok yerde bulunmayan bedestenler Gaziantep’te halen mevcuttur. Zeugma antik kenti ise Antep’in en önemli tarihi mekânları arasında yer almaktadır. Zeugma antik kenti Nizip ilçesindedir. Gaziantep Kalesi de yine mühim bir tarihi yerdir. Gaziantep Kalesi’nin ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. 6000 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Yesemek açık hava müzesi de kentin ziyaret edilebilecek noktalarındandır. UNESCO dünya kültür mirası geçici listesinde yer alan bu açık hava müzesinin tarihi milattan önce 2000’lere kadar gitmektedir.

Gaziantep havalimanından sonra Gaziantep deyince aklımıza hemen lezzetleri de gelmektedir. Antep mutfağı oldukça zengindir. Tatlı, tuzlu pek çok yöresel lezzete sahiptir. Bunların başında ilk olarak tabi ki baklava gelmektedir. Eğer yolunuz Antep’e düşerse baklavayı bir de burada tadın farkı sizde anlayacaksınız. Kebapları ile de meşhur olan Gaziantep şehrinde simit kebabını da mutlaka tatmalısınız. Hedik ise Antep’e özgü bir başka lezzettir. Keşkeğe benzetilmesine rağmen tat olarak keşkekle hiç ilgisi bulunmamaktadır. Firik pilavı insanların lezzete ne kadar düşkün olduğunun adeta bir göstergesidir. Etli ya da etsiz olarak yenilebilmektedir. Gaziantep’in en meşhur yöresel yemeklerinden biride elbette alinaziktir. Şekerli pide ise farklı tatlar arayanlar için birebirdir. Cartlak kebabı, yenidünya kebabı da diğer kebap çeşitlerindendir. Gaziantep’te ayrıca Gaziantep Üniversitesi adı ile bir tane üniversite vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir