Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Hava yolculuğu ve önemli rahatsızlıklar

Hava yolculuğu ve önemli rahatsızlıklar

Uçak yolculuğu yolcuları rahatsız edebilmekte ve bu sebeple de özellikle önemli hastalığı olan kişilerin bu uçak yolculuklarında almaları gereken bazı özel tedbirler bulunmaktadır. Özellikle de uzun mesafeli uçak yolculukları yolcuların sağlıklarını olumsuz şekilde etkileyebilecek birçok sıkıntılı duruma maruz kalmaları söz konusu olabilmektedir. Önemli rahatsızlıkları olan kişilerin bu faktörlere karşı daha korunmasız olma olasılığı fazladır. Yolcu, uçuştan önce mutlaka doktorlarına danışıp planlarını dikkatlice yapmalıdır. Önemli hastalığı olan yolcuların yolculuk öncesinde ve yolculuk esnasında bazı tedbirler almalarında fayda bulunmaktadır. Kanser hastalarının, hamile kadınların, genetik kan pıhtılaşması anormallikleri olanların, yakın zamanda cerrahi müdahale geçirmiş olanların, obezite hastalarının, kalp yetmezliği olan hastaların, kronik damar problemleri yaşayanların,ve nöztromboz hastalarının uçak yolculuğunu gerçekleştirmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.Gerekiyor ise, uçabilir raporu almaları ve doktorları tarafından verilen tavsiyeleri mutlaka uygulaması gerekmektedir.

Bazı rahatsızlıklar vardır ki uçuş yapmaya engel durum taşımaktadır.Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin olması durumunda lütfen uçmayınız;
 Kontrolsüz arteriyel hipertansiyon
 Herhangi bir ciddi ve bulaşıcı hastalık
 7 gününü doldurmamış olan bebekler
 Kanama, travma ve enfeksiyondan dolayı kafatası içi basınç
 Yakın zamanlarda geçirilmiş myokardial enfarktüs ve kalp krizi
 Dinlenme halinde bile nefessiz kalma durumu, ciddi solunum hastalıkları
 Ağır sinüs enfeksiyonu, kulak burun boğaz enfeksiyonları
 Hamileliğin son 4 haftasına girmiş ve doğumdan sonraki henüz ilk 7 gün içerisindeki hanımlar
 Karın travması, mide-bağırsak ameliyatları
 Beyin ameliyatları ve göz yuvarlağının içine girildiği göz ameliyatları

Uçakla seyahat edecekseniz ve önemli sağlık probleminizin olması durumunda havayolu şirketine doktor raporunuzu bildirip sunmanız gerekebilir. İlaçlarınızı mutlaka yanınızda bulundurunuz. Yiyecek alerjiniz var ise (çilek, fındık, fıstık vb.) veya diyabet hastası iseniz havayolu şirketine mutlaka bildiriniz. Uçak kabinlerinde basıncın yüksek olması sebebiyle vücut kuruma eğilimi gösterir. Önemli hastalığı olan yolcuların ve tüm yolcuların uçuş sırasında bol bol su içmesi önemlidir. Metabolizmayı uyaran nitelikteki alkol, kahve ve çay tüketilmesi önerilmez. Gaz, şişkinliğe neden olan yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Pamuklu, terletmeyen, hafif giyecekleri tercih ederek daha konforlu ve sağlıklı bir uçuş geçirebilirsiniz. Uzun süren hareketsizliğin yan etkilerini azaltmak için, uçakta, sık aralıklarla, basit, dolaşımı uyaran, uyuşukluk, karıncalanma ve yorgunluk azaltan uçak içi eksersizler yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir