Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Havacılık kargosunda merkez Türkiye oluyor

Havacılık kargosunda merkez Türkiye oluyor

Türkiye havacılık alanında gün geçtikçe gelişme kaydetmektedir bunu daha iyi hale getirmek için havacılık kargosunda artık merkez Türkiye oluyor ve hatta son yıllarda yapılan yatırımlar ve havacılık sektörü doğrultusunda inşa edilen havalimanlarıyla havacılık sektöründe önemli bir yere sahip olmuştur. Türkiye’de havacılık alanında yaşanan bu gelişmelere ek olarak Türk Hava Yolları Kargo Çözümleri Proje Müdürü Latif Haliloğlu tarafından da dile getirilen ifadeye göre üçüncü havalimanın yapımının tamamlanmasından sonra Türkiye’nin hava kargosunda büyük bir merkez olacağı beklenmektedir. Türk Hava Yolları bünyesinde oldukça fazla sayıda kargo uçağının bulunduğu bilinmektedir ve bu mevcudiyetin talep olması halinde kiralama yapılarak kullanılabileceği ve kapasitenin kullanımı ile birlikte hava kargoculuğunun gelişimi açısından çok önemli bir ilerleme olacağı oldukça açıktır.

Hava kargoculuğu alanında son yıllarda sektörde yaşanan gelişmeler ve yapılan yatırımlar neticesinde Türkiye’nin de hava kargoculuğu alanında merkez olması fikrinin sahip olduğu potansiyelden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu potansiyelin tam olarak açığa çıkabileceği bir kıvılcımın yaşanması için sektörün üçüncü havalimanının tamamlanmasını beklediği ve arzu ettiği bilinmektedir, bu arzunun gerçekleşmesi sonucunda Türkiye’nin hava kargoculuğu alanında büyük bir merkez olacağı fikri benimsenmektedir. Türk Hava Yolları’nın Avrupa’nın ve dünyanın her yerine sık ve kaliteli seferlerinin olması ve dünya çapında ününün giderek artması Türkiye’nin hava kargoculuğu merkezi olması beklentisini de kademeli olarak artırmaktadır, beklentinin yüksek olması durumunun nedeninin hava ulaşımında kaydedilen başarının sonucu olduğu açıktır.

Üçüncü havalimanının tamamlanmasının ve hizmete açılmasının Türkiye’de hava ulaşımı ve hava kargoculuğu açısından çok önemli gelişmeleri beraberinde getireceği beklenmektedir. Türkiye’deki hava sektörünün temel taşı olan hava filosunun önemi bilinmektedir. Hava filosunun önemli hale gelebilmesi için filonun kurulmasına gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir, bu önemin verilebilmesi için filonun kurulurken altyapısının oldukça sağlam bir şekilde inşa edilmesi beklenmektedir; ancak bu şekilde Türkiye’nin hava kargoculuğunun merkezi olarak tabir edilmesi mümkün olacaktır. Filonun oluşturulması aşamasında kullanılan yazılımların sürekli olarak güncellenmesi ve bu alanda teknolojinin takip edilmesi sektörün gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Türkiye’nin hava kargoculuğu alanında iddialı olacağının düşünülmesinin nedenleri arasında ülkemizin stratejik konumunun, tarihi mirasının etkili olduğu da bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir