Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Havalimanı 24 saat güvenlik hizmetleri

Havalimanı 24 saat güvenlik hizmetleri

Havalimanı güvenliği ve 24 saat kesintisiz güvenlik en önemli noktalardan birisidir, tüm havalimanları kendi bünyesinde üst düzey önlemler alarak yolcuların güvenliklerini düşünmektedir özellikle büyük havalimanlarında üst düzey güvenlik 24 saat boyunca sağlanmaktadır. Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı konumunda olan havalimanlarında turistlerin ve vatandaşların güveni ve konforu için özel güvenlik hizmeti veren tav özel güvenlik kurumu bünyesinin kurulmasıyla havalimanlarında ortalama 500 ile 1600 güvenlik görevlisi yolculara 24 saat hizmet vermektedir.

Havalimanı ve Terminal binası güvenlikleri Emniyet personeli, DHMİ ve Özel güvenlik personeli tarafından yürütülmektedir. Havalimanı terminal ana binası CCTV kamera sistemi ile 24 saat izlenilmektedir. Havalimanı ana terminal girişi ve iç ve dış hatlar gidiş arındırılmış salon girişlerinde X-ray bagaj kontrol cihazları ve kapı-el dedektörleri ile 24 saat güvenlik kontrolü yapılmaktadır.Sivil havacılık güvenlik hizmetinin yanı sıra yolcunun güvenli bir şekilde transferinin sağlanması, para ve değerli eşyaların transferi ayrıca uçağın içinde herhangi bir problem yaşanmaması için 24 saat önlem niteliğinde görev yapmaktadır.Diğer taraftan daha önce ki süreçlerde yolcuların bulunduğu alanlardan uzak yerlerde duran çevik kuvvet polisleri ,yaşanan terör saldırılarından sonra terminallerin dış kısmında 4 kişilik özel timler halinde ellerinde uzun namlulu silahlarla 24 saat hizmet vermektedir, Oluşturulan diğer 4 kişilik polis ekibine vardiyalı olarak 24 saat devriye gezmekte ve şüpheli paket ve ya şüpheli insan araması yapmaktadır.

Havalimanlarında sadece insan güvenliği ile değil iç ve dış hatlar terminalinde bagaj emanet sistemi de uygulanmaktadır.24 saat kesintisiz hizmet veren bünye belirli bir ücret karşılığı bagajlarınızı güvenli bir şekilde muhafaza etmektedir, bu alanlar genellikle terminal alanların sol köşesinde hizmet vermektedir. Yoğun güvenlik önlemleri ile 24 saat korunan havalimanlarında yaşanan talihsiz terör saldırılarından sonra güvenlik önlemleri en hassas düzeye çıkartılmıştır. Havalimanı içinde ve çevresinde güvenliği sağlayan asker ,polis ve özel güvenlik çalışanlarına termal kamera takviyesi yapıldı. Termal kamera takviyesi ile en ufak şüpheli bir durumda devriye gezen çalışanlar 24 saat kuş uçurtmayacak şekle getirilmiş olan havalimanlarında hizmet vermektedir. X ray cihazlarının en hassas ayara getirilmesinden sonra şüpheli her eşya ve insan didik didik aranmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir