Cumartesi , Nisan 4 2020
Anasayfa / Terminal Servisleri / Havalimanı buluşma noktaları

Havalimanı buluşma noktaları

Havalimanlarında yolcuların kendilerini karşılamaya gelenlerle kolaylıkla buluşabilmesi amacıyla belirlenen alanlar, bazı havalimanlarında kafe veya restoran gibi mekanlar olup buluşma noktası olarak adlandırılmaktadır. Çoğu havalimanında iç ve dış hatlar yolcu karşılama alanı ortakken, genellikle büyük havalimanlarında iç hatlar yolcu karşılama ve dış hatlar yolcu karşılama olarak iki ayrı buluşma noktası bulunmaktadır. İniş yapılan havalimanının buluşma noktalarını önceden araştırmak veya bilmek büyük kolaylık sağlamaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı’nın geliş katında ana giriş kapısının bulunduğu iç ve dış hatlar yolcu karşılama hollerinin kesiştiği, asma katta yer alan yeme – içme alanlarına çıkan cam merdivenlerin bulunduğu alanda yolcuların birbirine kolayca ulaşmasını sağlayan bir buluşma noktası mevcuttur.

İstanbul Atatürk Havaliman’ının dış hatlarında geliş ve gidiş katlarının kara tarafında, iki lokasyonda iki ayrı buluşma noktası bulunmaktadır. Dış hatlar terminali geliş katına konumlandırılan buluşma noktası monitörleri sayesinde yolcular kendilerini karşılamaya gelenleri kolaylıkla bulabilmektedir. Bu sistem, karşılama alanına gelen yolcuları belirlenen iki ayrı buluşma noktasına yönlendirmektedir. Yolcu, yine monitörleri kontrol ederek doğru noktada olup olmadığını teyit edebilmektedir. Yolcunun isim ve soy isim bilgileri kırk dakika boyunca ekranda gözükmektedir. Bu sistem danışma noktasının yükünü ve anons yoğunluğunu azaltmayı amaçlamaktadır. Yolcu karşılamayı düzenli ve kolay bir hale getiren sistemle birlikte terminal içerisindeki gürültünün de azalması mümkün hale gelmektedir

Yolcuların kndilerini karşılamaya gelenlerle buluşma noktalarını önceden belirlemeleri, birbirlerine kolaylıkla ulaşabilmeleri açısından önem taşımaktadır. Havalimanlarının buluşma noktalarını, terminalde bulunan krokilerden takip edebilmek mümkündür. Ayrıca havalimanlarının belirlemiş olduğu alanlar haricinde; kafe, restoran gibi yeme – içme işletmeleri, danışma masaları, terminal binasının çıkış kapısının önü veya alışveriş noktaları gibi yerler de yolcuların kendilerini karşılamaya gelenlerle buluştukları noktalar olmaktadır. Her havalimanında bu tür mekanlar bulunmaktadır. Bu sayede yolcunun kendisini karşılamaya gelenlerle buluşma noktasını önceden ayarlayarak belirlemesi, buluşma işini kolaylaştırmaktadır. Bunun dışında, bazı havalimanlarının ayrıcalıklı misafirleri karşılama ve yönlendirme hizmeti veren misafir karşılama görevlileri mevcuttur. Bu görevliler de belirlenen buluşma noktasında beklemektedir ve gelen yolcuyu karşılayarak rehberliğini yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zamanın hızlı geçtiği dünyada uçakların havada yolcularını güvenilir bir şekilde ulaşmak istedikleri yere götürmeye çalıştıkları gibi, şuan o uçaklardan birinden olmak isteyip gideceği güzergaha ait uçak bilet fiyatlarını incelemek isteyen milyonlarca kişiden biride siz olabilirsiniz. Gideceğiniz güzergah ister yurt dışı uçuşu olsun, ister yurt içi uçağı olsun tüm uçuşlara ait fırsatları sizleri bekliyor. Artık Ucuz Uçak Bileti alımlarınızı erken rezervasyon imkanıyla değil günü ne kadar yakın olursa olsun size en uygun ideal uçuş planı ve biletinizi seçmeniz için fırsatlar sunulacaktır.