Salı , Mayıs 26 2020
Anasayfa / Terminal Servisleri / Havalimanında vize işlemleri

Havalimanında vize işlemleri

Belirtilen prosedürleri yerine getirmek için  Havalimanında vize işlemleri  hususunda Emniyet Şube Müdürlüğüne bağlı Pasaport Kontrol Büro Amirliği işlem yapmaktadır. Havalimanlarında pasaport ve vize kontrolleri pasaport kontrol kabinlerinde yapılmaktadır, pasaport kontrol kabinleri gelen yolcu salonları ve giden yolcu salonlarında belirli sayılarda bulunmaktadır, bu kabinler Türk vatandaşları, diplomatik geçişler ve engelli yolcular için bir ayrıma tabi tutulmuştur ve kabin ayrımlarına binaen pasaport ve vize kontrol işlemleri yapılmaktadır. Gelen yolcu salonlarında ve giden yolcu salonlarındaki pasaport kontrol kabinlerinin sayıları farklılık gösterebilir ve kabinlerin sayıları ihtiyaca ve havalimanındaki yoğunluğa bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Günümüzde yabancı ülkelere seyahat etmek ve yabancı ülkelerden ülkemize seyahatlerin yapılması globalleşen dünyada önemli bir konuma gelmiş bulunmaktadır, seyahatlerin önem kazanması ve sefer sayılarının artırılması da vize ve pasaportların önemini oldukça artırmaktadır, bu duruma istinaden Havalimanında vize işlemleri havalimanlarında yapılması prosedürleri de aynı oranda değer kazanmıştır. Vize, yabancı bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için resmi kuruluşlardan alınan izin anlamına gelmektedir, pasaport ise yurt dışına çıkma istek ve arzusunda olan vatandaşlara kendi devletlerinin resmi makamlarının bilgisi altında verilen belge olarak adlandırılır; pasaport ve vize alma işlemleri çeşitli kuralara tabi olmakla birlikte pasaport ve vize kontrollerinin havalimanlarında yapılması hususunun da belli başlı prosedürleri bulunmaktadır.

Bireylerin Havalimanında vize işlemleri tabi tutulmadan önce belirli konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle ülkeye girişte pasaportların veya pasaportların yerine geçen resmi belgelerin geçerlilik sürelerinin kontrol edilmesi, sahip olunan seyahat belgesinin giriş yapılacak ülkede geçerli olup olmadığının kontrol edilmesi, giriş yapılacak ülkeye kabul edilebilmek için giriş vizesine ihtiyaç olup olunmadığının araştırılması gerekmektedir. Bir ülkeden çıkış yapılacağı zaman giriş damgası bulunan belge çıkış yapılana kadar muhafaza edilmelidir ve çıkış yapılacak ülkeden yasal kalış süresi bitmeden ayrılma işlemi gerçekleştirilmelidir. Pasaportlarını kaybeden bireyler ilgili ülkedeki emniyet makamlarına başvurarak mağduriyetlerinin giderilmesi için en yakın konsolosluğa yönlendirilir ve ülkelerine dönüş için seyahat belgesi edindirilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zamanın hızlı geçtiği dünyada uçakların havada yolcularını güvenilir bir şekilde ulaşmak istedikleri yere götürmeye çalıştıkları gibi, şuan o uçaklardan birinden olmak isteyip gideceği güzergaha ait uçak bilet fiyatlarını incelemek isteyen milyonlarca kişiden biride siz olabilirsiniz. Gideceğiniz güzergah ister yurt dışı uçuşu olsun, ister yurt içi uçağı olsun tüm uçuşlara ait fırsatları sizleri bekliyor. Artık Ucuz Uçak Bileti alımlarınızı erken rezervasyon imkanıyla değil günü ne kadar yakın olursa olsun size en uygun ideal uçuş planı ve biletinizi seçmeniz için fırsatlar sunulacaktır.